Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Бізнес налаштований оптимістично щодо інфляції, курсу та економічного зростання, – опитування підприємств


17.07.2019 11:48

Українські компанії поліпшили очікування щодо економічного зростання в Україні та розвитку власного бізнесу та очікують, що інфляція уповільниться, а девальвація гривні послабиться. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у II кварталі 2019 року.

Очікування підприємств щодо власного бізнесу

У ІІ кварталі рівень ділової активності підприємств залишається високим: індекс ділових очікувань (ІДО) на наступні 12 місяців становить 117,8% (у попередньому кварталі – 119,7%). Пожвавлення ділової активності очікують респонденти всіх видів економічної діяльності. Підприємці очікують поліпшення фінансово-економічного стану своїх підприємств, зокрема завдяки зростанню виробництва та обсягів продажу продукції насамперед на експорт. Задля цього компанії планують збільшити інвестиції в обладнання, активніше залучати кредитні ресурси.

Майже третина компаній – 29,5% – очікує поліпшення свого фінансово-економічного стану впродовж наступних 12 місяців, лише 6,6% – погіршення. Решта компаній не прогнозують змін. Найбільш оптимістично налаштовані компанії у сфері будівництва.

Майже 40% компаній прогнозують зростання обсягів продажу впродовж наступних 12 місяців. Лише 9,8% очікують їх зниження. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства будівництва, сільського господарства, переробної промисловості та торгівлі. Третина компаній очікує зростання експорту.

30,8% компаній прогнозують зростання обсягу інвестицій в обладнання. Лише 8,2% підприємств очікують їх скорочення. Найбільшого зростання інвестицій очікують компанії транспорту та складського господарства, а також енерго- та водопостачання.

П’ята частина компаній – 19,1% – прогнозує, що кількість працівників на їх підприємствах зростатиме. А 14,7% компаній очікують скорочення персоналу. Найбільш оптимістично налаштовані підприємства торгівлі, будівництва, а також транспорту та складського господарства.

Бізнес знизив очікування щодо підвищення зарплати працівникам. Зросла частка компаній (з 25,4% до 33,7%), які прогнозують незмінність видатків на оплату праці упродовж наступних 12 місяців. Натомість до 65,4% скоротилася частка компаній, які вважають, що їхні видатки на оплату праці працівників упродовж наступних 12 місяців зростуть (у попередньому опитуванні – 74,1%). Менше одного відсотка компаній прогнозують зниження зарплат.

Частка компаній, що планує залучати кредити упродовж наступних 12 місяців, зросла до 41,5% (з 38,2% квартал тому). Найбільше таких підприємств у переробній промисловості, а також в енерго- та водопостачанні. Водночас підприємства, які планують брати банківські кредити, продовжують надавати перевагу позикам у національній валюті. Одночасно кожний п’ятий респондент планує брати кредити в іноземній валюті.

Основними факторами, що за оцінками бізнесу обмежують спроможність нарощувати виробництво, залишаються високі ціни на енергоносії, а також на сировину та матеріали.

Очікування бізнесу щодо макроекономічної ситуації в країні

Позитивні очікування бізнесу щодо зростання обсягів виробництва в Україні в наступні 12 місяців поліпшилися. Більше третини – 38,2% – компаній очікує, що обсяги виробництва зростуть, і лише 10,5% прогнозують зниження. позитивні очікування спостерігається з ІІ кварталу 2016 року. Зростання очікують підприємства всіх видів економічної діяльності. Найоптимістичніше налаштовані підприємства енерго- та водопостачання.

Суттєво поліпшилися очікування бізнесу щодо інфляції. Підприємці очікують, що темп зростання споживчих цін упродовж наступних 12 місяців уповільниться до 7,7%. У попередньому кварталі показник був вищим – 9%.

Зросла частка компаній, яка очікує однознакового показника інфляції, – до 69,8% у ІІ кварталі 2019 року з 58,9% у попередньому кварталі.

Поліпшення інфляційних очікувань пов’язане, зокрема, з оптимістичнішими прогнозами бізнесу щодо курсу гривні. Упродовж наступних 12 місяців бізнес очікує курс на рівні 28,82 грн/дол. США.  У попередньому кварталі цей показник становив 29,32 грн/дол. США. Водночас понад третина компаній – 33,4% – очікує, що курс не перевищить 28,00 грн/дол. США.

Довідково

Опитування проводилося з 03 травня по 04 червня 2019 року. В опитуванні взяли участь 699 підприємств із 22 регіонів країни (без урахування тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, а також Донецької і Луганської областей). Серед опитаних підприємств 17,6% – компанії переробної промисловості, 16,9% – сільського господарства, 15,2% – оптової торгівлі, 13,2% – транспорту та зв’язку, 6,6% – добувної промисловості, 5,3% – сфери електроенергії та водопостачання, 4,9% – роздрібної торгівлі, 2,6% – будівництва, решта 17,9% – підприємства інших галузей.

Результати опитувань відображають лише думку респондентів-керівників підприємств, а не оцінки Національного банку України.

 

Джерело: веб-сайт НБУ


Теги: | економіка | гривня | інфляція | бізнес | девальвація | курс |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.