Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Фінансовий тижневик (5 - 11 квітня 2021 року)


12.04.2021 15:42

Тижневий огляд ринків від компанії ICU станом на 12.04.2021

 

Фокус: Україна
Сегменти: внутрішня ліквідність, державні облігації, валютний ринок, макроекономіка
Аналітики: Сергій Ніколайчук, Олександр Мартиненко, Тарас Котович

 

 

 

Інфляція стрімко зростає

Стислий виклад коментарів

 

Внутрішня ліквідність та ринок облігацій

Інвестори в ОВДП на роздоріжжі

Минулого тижня нерезиденти скорочували присутність у гривневому борзі, але новина щодо перспектив включення одного з випусків облігацій у індекс J.P. Morgan GBI-EM може частково компенсувати вплив негативних новин і зменшити відплив інвесторів.

Ліквідність стабілізувалася

Після відновлення загального обсягу ліквідності в банківській системі до 200 млрд грн наприкінці березня вона стабілізувалася та продовжує коливатися неподалік цього рівня. Часткове рефінансування боргових виплат може підтримати рівень ліквідності на поточному рівні.

Валютний ринок

Курс гривні повернувся до рівня менш ніж 28 грн/$

Минулого тижня курс гривні до долара США відповідав очікуванням і коливався трошки нижче рівня 28 грн/$. Цього тижня ми не очікуємо особливих змін на валютному ринку і курс продовжить коливатися ближче до верхньої межі коридору 27.5-28 грн/$.

Макроекономіка

Інфляція стрімко зростає – до 8.5% р/р

Як і в попередні місяці, прискорення інфляції зумовлено насамперед динамікою цін на продовольчі товари та паливо, тоді як фундаментальний тиск залишається відносно помірним. Унаслідок, імовірно, цього четверга Нацбанк підвищить облікову ставку на 50 б.п. до 7% і в новому прогнозі закладе подальше її підняття до 7.5% протягом наступних засідань.

 

                         

 

                          

 

Внутрішня ліквідність та ринок облігацій

Інвестори в ОВДП на роздоріжжі

Минулого тижня нерезиденти скорочували присутність у гривневому борзі, але новина щодо перспектив включення одного з випусків облігацій у індекс J.P. Morgan GBI -EM може частково компенсувати вплив негативних новин і зменшити відплив інвесторів.

На аукціоні минулого тижня Мінфін зміг залучити менше 1.1 млрд грн коштів (див. коментар щодо аукціону), що, з одного боку, є чистим залученням фінансування дефіциту бюджету, але з іншого - результатом негативного новинного фону та побоювань інвесторів. Так за минулий тиждень нерезиденти продали 2.7 млрд грн гривневих ОВДП, і більша частина цих облігацій була придбана банками та небанківськими установами. І така пропозиція облігацій від іноземців зменшила потенційний попит на первинному ринку до мінімуму.

Але наприкінці тижня J.P. Morgan повідомив про внесення випуску облігацій з погашенням у 2025 році до списку кандидатів на включення до індексу GBI -EM. Найближчі півроку відбуватимуться спостереження за відповідністю облігацій критеріям індексу, і за результатами цього спостереження вони можуть отримати частку в індексі.

Погляд ICU: Загалом попит на ОВДП має активізуватися цього тижня через великі погашення і бажання реінвестувати кошти в нові папери. Однак за збереження тенденції до зменшення портфеля нерезидентів Мінфіну доведеться конкурувати з вторинним ринком, і виплати можуть бути рефінансовані не повністю. Збільшити залучення можуть валютні ОВДП, у які інвестори будуть перевкладати кошти, отримані з бюджету минулого тижня.

Тарас Котович, м.Київ, (044) 377-7040 дод.724

 

 

 

Ліквідність стабілізувалася

Після відновлення загального обсягу ліквідності в банківській системі до 200 млрд грн наприкінці березня вона стабілізувалася та продовжує коливатися неподалік цього рівня. Часткове рефінансування боргових виплат може підтримати рівень ліквідності на поточному рівні.

Минулого тижня ліквідність коливалася близько 195 млрд грн, і в п'ятницю зросла до 197 млрд грн завдяки видаткам з бюджету та кредитам НБУ. Так операції з бюджетними коштами сформували приплив коштів у банківську систему на суму 7.7 млрд грн за тиждень, а НБУ надав банкам 3.4 млрд грн у вигляді кредитів.

Відплив з ліквідності відбувався лише через конвертацію резервів у готівку, що типово для початку місяця та не дивно для локдаунів і на тлі новин про події на сході. Конвертація в готівку за тиждень склала 7.6 млрд грн.

Погляд ICU: Загалом ми очікуємо, що ліквідність залишиться стабільною на високому рівні і навіть може зрости до понад 200 млрд грн завдяки частковому рефінансуванню погашень ОВДП та відсутності великих податкових платежів.

Тарас Котович, м.Київ, (044) 377-7040 дод.724

 

 

 

Валютний ринок

Курс гривні повернувся до рівня менш ніж 28 грн/$

Минулого тижня курс гривні до долара США відповідав очікуванням і коливався трошки нижче рівня 28 грн/$. Цього тижня ми не очікуємо особливих змін на валютному ринку і курс продовжить коливатися ближче до верхньої межі коридору 27.5-28 грн/$.

Після інтервенцій із продажу валюти на початку квітня минулий тиждень НБУ в курсоутворення на валютному ринку не втручався. Ринок балансувався самостійно близько від рівня 28 грн/$, і за підсумками тижня гривня навіть посилилася на 0.3% до 27.94 грн/$. Враховуючи досить активний продаж ОВДП нерезидентами, можна вважати це позитивним моментом, адже пропозиції валюти для їхнього виходу було достатньо й без продажу валюти НБУ й без ослаблення гривні.

Погляд ICU: Загальний негативний інформаційний фон не сприяє збільшенню портфеля ОВДП у власності нерезидентів, тож наразі збільшення продажу валюти резидентами лише дозволяє стабілізувати курс гривні. Тому цього тижня ми не очікуємо особливих змін у ситуації на валютному ринку та збереження коливань курсу гривні ближче до верхньої межі коридору 27.5-28 грн/$.

Тарас Котович, м.Київ, (044) 377-7040 дод.724

 

 

Макроекономіка

Інфляція стрімко зростає – до 8.5% р/р

Як і в попередні місяці, прискорення інфляції зумовлено насамперед динамікою цін на продовольчі товари та паливо, тоді як фундаментальний тиск залишається відносно помірним. Унаслідок, імовірно, цього четверга Нацбанк підвищить облікову ставку на 50 б.п. до 7% і в новому п рогнозі закладе подальше її підняття до 7.5% протягом наступних засідань.

У березні споживчі ціни зросли на 1.7% м/м, а річна інфляція прискорилася до 8.5% р/р (порівняно з 7.5% р/р у лютому) і ще більше віддалилася від 5% цілі НБУ. Отриманий результат пер евищив оцінки переважної більшості експертів (консенсус Reuters – 8.0% р/р, оцінка ICU – 8.2% р/р). Водночас прискорення базової інфляції до 5.9% р/р (з 5.6% р/р у лютому) було навіть трохи нижче наших очікувань.

Як і раніше, основний внесок у прискорення інфляції забезпечують паливо (12% р/р), хліб (15% р/р), соняшникова олія (49% р/р), цукор (65% р/р) та яйця (109% р/р), відображаючи низькі врожаї минулого року та відповідні тенденції на світових ринках. Також посилюється ефект перенесення на ціни інших продовольчих товарів: кондитерських виробів, м’яса та м’ясопродуктів, молочної продукції тощо.

Натомість унаслідок відносної стабільності обмінного курсу та все ще неповного завантаження потужностей економіки фундаментальний інфляційний тиск залишається помірним – базова інфляція продовжує бути в межах цільового діапазону НБУ. І це при тому, що лише стрибок цін на соняшникову олію забезпечив більше 1 в.п. у річну базову інфляцію (5.9%).

Погляд ICU: Надалі ми очікуємо, що темпи зростання ІСЦ залишатимуться близькими до поточного рівня. З одного боку, ціни тих продовольчих товарів, що найбільш стрімко зросли останніми місяцями, уже починають стабілізуватися. Зокрема у березні індекси цін FAO на зерно та цукор навіть знизилися порівняно з лютим на тлі очікувань гарних урожаїв та збільшення пропозиції. З іншого боку, ціни інших продовольчих товарів, особливо з вищим рівнем доданої вартості, будуть зростати й надалі високими темпами внаслідок підвищення собівартості їхнього виробництва.

У 2П21 на тлі поступового відновлення економіки та збільшення завантаження потужностей має посилитися фундаментальний інфляційний тиск. Водночас надходження на ринки нового врожаю має сприяти зниженню продовольчої інфляції.

Враховуючи потенційний ефект стрімкого підвищення цін пр одовольчих товарів на інфляційні очікування, ми змінюємо наші прогнози щодо реакції Нацбанку. За результатами 1кв21 інфляція досить суттєво перевищила січневий прогноз НБУ (7.6% р/р), хоча показник базової інфляції не сильно відрізнявся від очікуваних 5.6% р/р, особливо, якщо зважити на внесок соняшникової олії. У січні Нацбанк, як і ми в грудні, передбачав підвищення облікової ставки в цьому році до 7%. Тепер, імовірно, цього четверга Нацбанк підвищить ставку на 50 б.п. до 7% і в новому прогнозі закладе по дальше її підняття до 7.5%, а можливо, навіть і до 8% протягом наступних засідань. Цьому перегляду прогнозної траєкторії ставки також сприятимуть підвищення дохідностей американських облігацій, глобальне погіршення апетитів до ризиків, посилене зростанням геополітичних ризиків для України та відсутність помітного прогресу в переговорах із МВФ.

Сергій Ніколайчук, м.Київ, (044) 377-7040 дод.721

 

 

 

------------------------------------------------------------------

АНАЛІТИЧНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
Сергій Ніколайчук - керівник підрозділу макроекономічних досліджень -  sergiy.nikolaychuk@icu.ua
Тарас Котович - старший фінансовий аналітик (державний борг)  -  taras.kotovych@icu.ua
Дмитро Дяченко - молодший аналітик  -  dmitriy.dyachenko@icu.ua
Олександр Мартиненко - керівник підрозділу аналізу корпорацій (небанківський сектор)  -  alexander.martynenko@icu.ua
Михайло Демків - фінансовий аналітик (банківський сектор)  -  mykhaylo.demkiv@icu.ua

-----------------------------------------------------------------------

бізнес центр "Леонардо", 11-й пов., 
вул. Богдана Хмельницького, 19-21, Київ, 01030 Україна,
тел: +38 044 3777040
       WEB   www.icu.ua


 
ТОВ «ІНВЕСТИЦІЙНИЙ КАПІТАЛ УКРАЇНА» Ліцензії НКЦПФР на здійснення професійної діяльності на фондовому ринку: дилерська діяльність – AE 263019, брокерська діяльність – AE 263018, депозитарна діяльність депозитарної установи – АЕ 286555, діяльність андерайтера – АЕ 263020.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ / РОЗКРИТТЯ ДОДАТКОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Цю аналітичну публікацію підготовлено в ТОВ «Інвестиційний капітал Україна» суто для інформаційних цілей для своїх клієнтів. Вона не є інвестиційною порадою або пропозицією продати чи купити будь-який фінансовий інструмент. Тоді як було вжито відповідних заходів, щоб опублікована інформація не була неправдивою чи вводила в оману, ТОВ «Інвестиційний капітал Україна» не робить заяв, що вона є повною і точною. Інформація, що міститься в цій публікації, може бути змінена без жодних попереджень. Захист авторських прав та права на базу даних присутні в цій публікації, і її не може відтворити, поширити або опублікувати будь-яка особа для будь-яких цілей без попередньої згоди ТОВ «Інвестиційний капітал Україна». Усі права захищено.
Будь-які інвестиції, згадані тут, можуть включати значний ризик, не обов’язково у всіх юрисдикціях, можуть бути неліквідними й не можуть бути прийнятними для всіх інвесторів. Вартість або дохід згаданих тут інвестицій можуть змінюватися або залежати від обмінного курсу. Історичні дані не можуть бути підставою для майбутніх результатів. Інвестори мають робити власні дослідження та приймати рішення, не покладаючися на цю публікацію. Лише інвестори зі значними знаннями й досвідом у фінансових питаннях, які спроможні оцінити переваги та ризики, мають розглядати інвестиції в будь-якого емітента або ринок, а інші особи не повинні робити жодних дій на підставі цієї публікації.
Будь ласка, надсилайте запит про додаткову інформацію із цього звіту на
 research@icu.ua.       
--------
УВАГА!
  АРІФРУ може не розділяти оціночних суджень авторів оглядів і прогнозів, не надає жодних гарантій реалізації прогнозів та рекомендацій, викладених у цьому документі, і не бере на себе відповідальності за будь-які можливі наслідки використання цієї інформації, включаючи фінансові втрати, але не обмежуючись ними. Наведену інформацію в жодному разі не можна розглядати як рекомендацію на купівлю чи продаж цінних паперів.


Теги: | Галузеві огляди |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.