Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Огляд ринку акцій станом на 10 вересня 2021 року


10.09.2021 16:48

Огляд ринку акцій від компанії КІНТО станом на 10.09.2021

 

 

За останні буквально день-два з’явились важливі для учасників українського фінансового ринку новини, включаючи і ринкову інформацію.

Учасникам цього ринку варто звернути увагу на наступне.

 • Дуже значне зниження ціни акцій «Турбоатому» в ці понеділок та середу (в тому числі через приєднання до «Турбоатому» заводу «Електроважмаш» (Харків) та прийняття рішення зборами акціонерів про перетворення «Турбоатому» в приватне акціонерне товариство.
 • Доволі негативну динаміку - суттєве зниження ціни акцій «Укрнафти» за минулі дні, можливо через  великий  штраф  АМКУ,  можливо  через  невиплату  поки  акціонерам  додаткових дивідендів за 2018 рік та невиплати поки частини прибутку належну до виплати акціонерам за 2020 рік.
 • Проблеми з отриманням фінансування «Центренерго» для закупівлі вугілля, відмову державних банків надати для цього компанії кредити.
 • Публікацію в цей четвер зранку дуже хорошої звітності МХП за другий квартал та перше півріччя 2021 року. Ріст на цьому фоні ще до цієї публікації звітності ринкової ціни акцій МХП. Через кілька годин після її публікації ціна акцій МХП зросла на Лондонській біржі на 9,5%. МХП очікує в 2021 році рекордну EBITDA на рівні 600 мільйоні доларів США завдяки високим цінам на м'ясо, зернові та олію. Та при цьому варто звертати увагу також на грошові потоки з урахуванням закупівлі МХП по більш високим цінам нафтопродуктів, добрив та природного газу.
 • Не дуже позитивну динаміку останніх днів на ринку акцій США. Ряд не позитивних коментарів стосовно динаміки цього ринку у вересні-жовтні цього року чи лише жовтні.
 • Певне зростання дохідності українських ОВДП на вторинному ринку.
 • Помітне зростання дохідності лише по ряду пропозицій на первинному ринку ОВДП. Мінфін відмовився піднімати дохідність ОВДП.
 • Дуже значне зменшення в останні п’ять днів темпів сезонного ослаблення гривні.
 • На результати засідань Центробанків Європи та України.  Національний банк України, як і очікував ринок, підвищив облікову ставку з 8,0% до 8,5% річних. Певною інтригою є те, чи зреагують на це ріст зростанням дохідності ОВДП та як в наступні дні поведе себе курс гривні.
 • ЄЦБ зберіг всі свої три ключові ставки на попередніх дуже низьких рівнях, але керівники центробанку вирішили дещо зменшити обсяги боргових паперів, які банк викуповує з ринку. Це значима зміна, хоча по заявам керівників зменшення викупів буде невеликим. Причина скорочення викупів – висока інфляція в Єврозоні, хоча й менша, ніж в США.
 • Значний ріст захворюваності на COVID-19 в Україні в останні дні, що вже незабаром приведе до певних обмежень в країні. Кількість нових виявлених випадків COVID-19 в Україні в день вже перевищує 3,5 тисячі.

Також очікуємо результату перегляду рейтингу України міжнародним рейтинговим агентством S&P 10 вересня. Інтригою є те, чи покращить агентство S&P аналогічно Fitch прогноз по суверенному рейтингу України.

І також можливо учасникам ринку варто звернути на суттєве зниження на товарних ринках. Це перш за все дуже значне зниження-нормалізація цін на залізну руду, але не тільки. Є також суттєве зниження і світових цін на зернові та олійні.

 

ФІНАНСОВІ РИНКИ

 

Ринок акцій України.

Спершу огляд динаміки ринку місцевих акцій за минулий тиждень.

Результати торгів акціями в Україні на минулому тижні, закінчуючи цим вівторком, 07.09.2021, відображені в Таблицях 1-2 та на Рис. 1-3. На рисунках є також динаміка індексу УБ та цін окремих «індексних» пайових паперів.

На Рис. 3 для розуміння рівня поточних цін відображене відношення цін паперів та індексу Української біржі поділене на середнє відношення по кожному паперу за період 12 років з початку 2009 року. Графіки показаний за період п’ять років та 9 місяців. Це важлива інформація, яка дає розуміння цін місцевих акцій «в контексті», а саме, який період підйому чи спаду по відношенню до «звичного» рівня (на графіку для всіх паперів – це 1,0) вони «переживають» зараз, і якою була картина кілька років назад.

Наприклад, на графік пайових паперів «Турбоатому» видно досить значний рівень цін по відношенню до середніх на початку 2016 року і їх дуже значне опускання - до рівня нижче середнього в 2021. Підстави таких цін: дуже хороші фінансові показники «Турбоатому» і великі дивіденди в період 2015-2016 і слабкі фінансові показники в останні рік-два та відсутність дивідендів.

Можна сказати щось подібне і по подіям в ті ж строки, і по аналогічним причинам про ціни акцій «Центренерго», зі схожою динамікою на графіку на тому таки Рис. 3.

 

 

 

 

 

 

Ринок облігацій України та світу
 

Ціни українських державних євробондів і їх дохідності за останній місяць мало змінювались, Рис. 4.

Цьому сприяла відносна стабільність на світових ринках боргових фінансових інструментів. Хоча, якщо подивитись на усереднений тренд дохідності державних облігацій США, то їх дохідність, коливаючись, потихеньку зростає, Рис. 5.

Звичайно, всі очікують початку скорочення викупу боргових паперів центробанками з ринку, в першу чергу зі сторони ФРС США. Проте, поки про радикальний ріст дохідності боргових паперів розвинутих країн поки не йдеться.

На вторинному внутрішніх державних облігацій ринку за минулий тиждень відбувся невеликий ріст декларованої Райффайзен Банком дохідності гривневих ОВДП, за виключенням самих дальніх. Ріст склав близько 0,1%. «Укрексімбанк», який раніше пропонував дальні ОВДП з найвищою дохідністю, зараз ці папери на вторинному ринку для продажу вже не пропонує.

Міністерство фінансів під час аукціонів 7 вересня продало ОВДП на 1,4 млрд гривень.

Міністерство фінансів цього вівторка запропонувало інвесторам шість випусків цінних паперів у національній валюті. Термін обігу пропонованих державних облігацій - 6 місяців, 1 рік, 1,5 року, 2 роки, 3 роки і 5 років.

Середньозважена дохідність 6-місячних ОВДП становила 9,73%, річних - 11,15%, 1,5-річних - 11,30%, 2-річних - 12,09%, 3-річних - 12,45%, а 5-річних - 12,59%.

Вперше за дуже тривалий час були запропоновані «короткі» папери з терміном обігу менше року, які однак не користувались великим попитом при тій дохідності, на яку погоджувався Мінфін.

Більше 75% доволі невеликого, якщо не сказати слабкого, загального обсягу залучених коштів було отримано за півторарічні папери, більше 11% коштів за дворічні.

Дохідності в порівнянні з попередніми аукціонами (не беручи до уваги піврічні папери) не змінились за виключенням трирічних ОВДП, дохідність яких підросла на суто символічні 0,05%.

Інвестори позначили свій інтерес до найбільш «коротких» піврічних та річних паперів подачею заявок з істотно вищою дохідністю за прийняту (до 11,15% північних, 11,50%), так само, як і найбільш «довгих» (до 12,75% - п’ятирічних). Однак Мінфін на таку дохідність не погодився.

 

 

Посилання: https://www.boerse-frankfurt.de/bond/xs2010030836-ukraine-republik-7-253-20-33

 

Рис. 5

 

 

Валютний ринок

 

Гривня по відношенню до основних твердих валют за минулі 7-8 календарних дні укріплювалась перервавши свій доволі різкий рух на ослаблення, Рис 7.

Грудневі ф’ючерси на пару гривня долар на УБ наразі знаходяться на рівні 27,4 або 27,2/27,7, лише трохи вище поточного рівня спот.

Якщо подивитись на співвідношення паритетного (по купівельній здатності) і номінального курсу гривні, то це наразі десь щось близько до 3,50, набагато більше за рівень 2,5-2,6, з якого в останні роки починалось значне ослаблення гривні, Рис. 8. Тож видається поточний курс гривні зараз непогано захищений.

Мабуть дивитись на співвідношення паритетного та номінального курсу більш адекватно, ніж на динаміку та значення РЕОК, що є традиційним для визначення можливості девальвації національної валюти.

Курс євро по відношенню до долара США, в минулі дні спочатку підростав, а потім дещо знижувався, Рис. 9. Ключовим для наступного руху курсу є сьогоднішні рішення ЄЦБ та прес-конференція керівника банку Крістін Лагард. Більше про це в блоці новин.

 

 

 

 

Світові ринки акцій.

 

На світових ринках акцій у серпні панував оптимізм. Проте на початку вересня його змінив насторожений настрій інвесторів. Це відобразилось негативною динамікою американських фондових індексів S&P 500 і Dow Jones. За цим швидко наступила негативна динаміка і інших відомих і важливих в світі фондових індикаторів, Рис. 10-15.

 

 

 

Рис. 12

 

 

 

 

І ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО МІСЦЕВОГО РИНКУ АКЦІЙ

 

Крім не позитивної динаміки фондових індикаторів на індекс Української біржі негативно впливали і новини по ключовими місцевим емітентам, про що було згадано на початку огляду і більше в новинах нижче.

 

ЗНАЧИМІ НОВИНИ ДЛЯ МІСЦЕВИХ УЧАСНИКІВ ФІНАНСОВОГО РИНКУ ЗА ОСТАННІ ДНІ.

 

Фінансова стабільність в Україні. Співробітництво з міжнародними фінансовими організаціями

 

Тепер вже офіційно. (Тиждень назад в огляді було неофіційно).

Міжнародні резерви України станом на 1 вересня 2021 року склали $31,614 млрд (в еквіваленті), що на 9,2% більше, ніж на початок серпня цього року ($28,951 млрд), свідчать дані Національного банку України, оприлюднені у вівторок.

"Такий обсяг резервів є рекордним за останні дев'ять років... У серпні резерви зросли на 9,2% завдяки насамперед надходженню коштів у сумі 1,928 млрд спеціальних прав запозичень (СПЗ) у межах загального розподілу від МВФ", - пояснюється в повідомленні.

 

 

Тимчасово (до великих вересневих погашень Україною державних зовнішніх боргів) Міжнародні резерви Національного банку (валові) досягли 100% мінімально необхідного рівня за композитним критерієм МВФ.

***

Міністерство фінансів України у минулу середу 1 вересня погасило третю серію єврооблігацій, випущених під час реструктуризації у 2015 році, і здійснило купонний платіж за нею та паперами, які залишаються в обігу, сумарно перерахувавши власникам єврооблігацій понад $1,3 млрд.

Мінфін уточнив, що до кінця року за державним боргом необхідно буде ще виплатити у валюті майже $3,6 млрд., включаючи і валютні ОВДП.

***

Залишок коштів на єдиному казначейському рахунку (ЄКР) в серпні зріс в 5,8 рази з 9,9 млрд гривень (на 1 серпня) до рекордних у 2021 57,5 млрд гривень (на 1 вересня).

***

Міжнародні резерви України після виплати понад $1,3 млрд за єврооблігаціями 1 вересня продовжують перевищувати $30 млрд, повідомив заступник голова Нацбанку України Сергій Ніколайчук.

"Резерви можна вважати адекватними за критерієм МВФ", - сказав він на організованому інвестгрупою ICU 7-му Українському фінансовому форумі в Києві в п'ятницю.

***

Можливість отримання нових грошових коштів від Міжнародного валютного фонду Україна підніме під час візиту місії МВФ до Києва, який очікується в цьому місяці "буквально в найближчі дні",. Про це в ефірі телеканалу "Дім" повідомив радник президента з економічних питань Олег Устенко, передає Укрінформ.

У цьому контексті Устенко підкреслив, що Україна на виконання своїх зобов'язань підсилює незалежність Нацбанку і активізує зусилля в боротьбі з корупцією. Відповідні ініціативи незабаром розгляне парламент.

***

Європейська комісія може встигнути виділити Україні 600 млн євро кредиту за програмою макрофінансової допомоги, термін якої закінчується 14 вересня. Для цього необхідно лист від Міжнародного валютного фонду. Про це йдеться в повідомленні представництва Євросоюзу в Україні, повідомляє РБК-Україна.

"Європейська комісія вважає вісім структурних критеріїв виконаними або головним чином виконаними", - йдеться у відповіді на запит агентства.

У той же час Європейська комісія очікує отримання остаточного звіту про виконання умов,

що дозволить їй завершити свою оцінку, а також листи МВФ, "яке дозволить Єврокомісії упевнитися в загальному задовільному виконанні програми співробітництва, в тому числі і в світлі заявленого відновлення її перегляду в вересні".

"Виходячи з цих двох передумов, є надія, що комісія зможе ухвалити рішення про позику та надання коштів до 14 вересня", - підсумували в диппредставництві.

Коментар. В цілому хороші новини. Для історично фінансово нестабільної України та при низькому рівні кредитного рейтингу країни фінансова стабільність і все що суттєвим чином на неї впливає – це перше на що необхідно звертати пильну увагу учасникам місцевого ринку. Це і надійність їх заощаджень в місцеві фінансові інструменти, і курс національної валюти і ціни акцій (через ризики – вартість капіталу та скориговані на ризик значення ринкових мультиплікаторів).

***

Україна в спільній зі США заяві підтверджує зобов'язання в рамках програми співпраці з Міжнародним валютним фондом реформувати державні підприємства та захистити незалежність Національного банку, а також, посилити нагляд за фінансовим сектором і створити справедливе середовище для бізнесу та інвестицій.

Про це йдеться в спільній заяві щодо стратегічного партнерства України і США, яку опубліковано на сайті Президента України.

***

"Україна і Сполучені Штати мають намір співпрацювати в рамках стратегічного енергетичного діалогу для врегулювання системних диспропорцій в енергетичній системі України, розширення реформи корпоративного управління в державних енергетичних компаніях, посилення інвестиційної привабливості енергетичної галузі України і залучення іноземних інвестицій, необхідних для досягнення цілей енергетичної незалежності, декарбонізації і чистої енергетики", - також йдеться в заяві щодо стратегічного партнерства України і США, опублікованій на сайті Президента України, передають Українські Новини.

***

Фактичні державні запозичення до загального фонду державного бюджету за січень-серпень 2021 становили 302,1 млрд гривень, або 72,4% від запланованих на цей період.

Від розміщення ОВДП на фінансування державного бюджету залучено 240,1 млрд гривень, в тому числі в іноземній валюті 63,5 млрд гривень (1,8 млрд доларів і 418,1 млн євро).

Із зовнішніх джерел залучено 60,2 млрд гривень, зокрема 48,2 млрд гривень (1,75 млрд доларів) шляхом розміщення 8-річних ОВДП під 6,876% річних і їх дорозміщення з прибутковістю 6,30%.

***

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков відкрив шосту сесію парламенту дев'ятого скликання. "Питання, яке завжди стоїть на осінній сесії, - це питання бюджету... До 15 вересня Верховна Рада має отримати проект кошторису на наступний рік - головного фінансового документа нашої країни, за яким ми всі з вами... будемо жити", - сказав Разумков на пленарному засіданні у вівторок.

Він наголосив, що основна робота над бюджетом ляже на профільний комітет, зазначивши водночас, що до бюджетного процесу залучатимуть усі парламентські комітети, і разом вони "максимально якісно доопрацьовуватимуть" документ.

***

У серпні загальний фонд держбюджету перевиконано за доходами на 2%, або 2,4 млрд гривень, повідомлення Мінфіну.

Коментар. Важливий момент для співробітництва з МВФ.

 

Політика НБУ

Національний банк України (НБУ), як і очікував ринок, підвищив облікову ставку з 8,0% до 8,5% річних, повідомляється на сайті НБУ.

***

"З метою стримування інфляції Національний банк згортає антикризові монетарні заходи. Згідно з анонсованим графіком, з початку 4-го кварталу буде припинено проведення операцій з довгострокового рефінансування і процентного свопу", - йдеться в ньому.

 

До курсу гривні

Національний банк в період з 30 серпня по 3 вересня продав на міжбанківському валютному ринку 7 млн доларів і купив 159 млн доларів.

***

У серпні 2021 року населення купило валюти на 250 млн доларів більше, ніж продало.

Обсяг продажу населенням валюти в серпні 2021 року склав $ 2,38 млрд (у еквіваленті), тоді як купівля збільшилася до $ 2,63 млрд. Згідно з даними Національного банку України (НБУ), обсяг купівлі валюти населенням в минулому місяці став рекордним за час ведення відповідної статистики.

Обсяг продажу населенням готівкової валюти в серпні 2021 року скоротився до $ 1,99 млрд (в еквіваленті), тоді як купівля збільшилася до $ 2,2 млрд.

При цьому продаж безготівкової валюти населенням в липні склав $ 390 млн, а купівля - $426 млн.

***

Україна збільшила запаси природного газу в підземних сховищах (ПСГ) станом на 4 вересня на 19,6%, або на 2,991 млрд куб. м, до 18,27 млрд куб. м з початку сезону закачування газу, що стартував 30 квітня. Це становить 59% їхньої загальної місткості та відповідає середньому рівню наповненості газосховищ Європи, повідомив департамент інтегрованих комунікацій НАК "Нафтогаз України".

Зазначених запасів газу на 29,7%, або на 7 711 млн куб. м менше порівняно з запасами на аналогічну дату 2020 року (25,981 млрд куб. м).

Оператор газових сховищ компанія "Укртрансгаз" планує накопичити 19-20 млрд куб. м газу в ПСГ до початку наступного опалювального сезону.

***

З 31 серпня по 3 вересня ціна на газ в Європі збільшилася на 2,7%, або на 17,24 долара/тис. куб. м, до 644,65 долара / тис. куб. м.

За рік, з 3 вересня 2020 по 3 вересня 2021 року, ціна на газ в Європі збільшилася в 3,6 рази з 179,13 долара/тис.

куб. м газу до 644,65 долара / тис. куб. м.

***

У січні-серпні 2021 року державна газовидобувна компанія "Укргазвидобування" скоротила видобуток природного газу на 5%, або на 485 млн куб. м. до 9,08 млрд куб порівняно з аналогічним періодом 2020 року.

**

Міністерство економіки констатує, що середня митна вартість імпортованого Україною природного газу під час ввезення на територію України, в серпні збільшилася на 19,7%, або на 70,6 долара/тис. куб. м, до 427,9 долара/тис. куб. м порівняно з липнем (357,3 долара/тис. куб. м).

***

Національна енергетична компанія "Укренерго" заявляє, що запаси вугілля на українських теплових електростанціях (ТЕС) в 2,3 разу нижче необхідних.

Про це йдеться в повідомленні "Укренерго".

Зазначається, що за станом на ранок 6 вересня на складах ТЕС є 766 тис. тонн вугілля, що на 6,4% більше, ніж на ранок 30 серпня (720 тис. тонн).

"Ситуація з накопиченням вугілля на складах ТЕС покращилася. Зокрема, за останні 10 днів поставки вугілля становили 52,9 тис. тонн, тоді як витрата - 49,9 тис. тонн. Однак запаси вугілля на складах ТЕС залишаються надзвичайно низькими", - йдеться в ньому.

 

До курсу гривні. Огляд цін на сировину важливу для України.

Експортні ціни з України

Більше 60% українського експорту становлять поставки залізної руди, сталі, зернових та олійних культур, а також рослинної олії — в основному соняшникової.

Завдяки високим цінам на сталь та зерно і додатковому надходженню валютної виручки, яку експортери продавали на міжбанківському ринку, гривня зміцнювалася до долара США протягом восьми місяців 2021 року. З початку року долар подешевшав до гривні на 5%.

В грошовому вираженні обсяг експорту залізної руди в січні-червні 2021 порівняно з аналогічним періодом минулого року зріс вдвічі, стальних напівфабрикатів — на 57%, прокату — на 23%, соняшникової та іншої олії

— на 12%. Водночас, експорт зернових був на 1,3% меншим.

Ціни на прокат чорних металів та на залізну руду.

В першій половині 2021 року українські підприємства отримали від експорту залізної руди та сталі — $10,7 млрд. В грошовому вираженні це — 36% всього українського експорту.

Після досягнення в липні пікових значень — більше $210 за тонну - світові ціни на залізну руду різко пішли вниз і продовжують знижуватися. З липня до початку вересня в Китаї біржові котирування руди з вмістом заліза 62% знизилися на третину — до $145 за тонну.

Падіння цін на залізну руду спричинено зменшенням попиту в Китаї у зв'язку зі скороченням виробництва сталі через боротьбу китайської влади з викидами шкідливих речовин. Уряд країни розіслав китайським металургам листи з вимогою скоротити обсяги виробництва сталі до показників 2020 року.

Вслід за цінами на руду падають і ціни на сталь. В тому числі — на фоні новин про стримування Пекіном обсягів будівництва житла.

Оскільки Китай найбільший у світі споживач залізної сировини і виробник сталі, то падіння цін у цьому регіоні спровокувало аналогічний рух по всьому світу.

«Світовий ринок сталі охолоджується, ціни будуть знижуватися до кінця 2021 року і в 2022 році, оскільки попит на сталь в Китаї з боку будівельної галузі послаблюється», — відзначають експерти Fitch Solutions.

 

 

Зернові (пшениця, кукурудза, ячмінь, ріпак)

В першій половині 2021 року поставки зернових на міжнародні ринки становили 15% всього експорту з України. Україна в п'ятірці найбільших у світі експортерів зернових культур.

В 2020/2021 маркетинговому році (липень-червень) Україна експортувала 44,63 млн тонн зернових і зернобобових культур, що на 21,3% менше, ніж в 2019/2020 маркетинговому році (МР). З початку 2021/2022 маркетингового року (липень-червень) станом на 3 вересня Україна експортувала 9,14 млн тонн зернових і зернобобових культур, на 1,1 млн тонн більше, ніж роком раніше.

Зменшення обсягів експорту зернових та бобових було компенсовано високими цінами на цю продукцію. Так, з початку року фуражна пшениця, не зважаючи на незначну волатильність цін протягом восьми місяців, подорожчала на 8%. Експортні ціни на ячмінь виросли на 14%. Ціни на кукурудзу досягли піку в червні, зрісши на 23%. Однак з липня кукурудза почала дешевшати і на початку вересня ціна за тонну становила $257, що на 8% більше, ніж на початку року.

 

 

 

Рис. 20

 

 

Соняшникова олія

 

За шість місяців цього року Україна експортувала жирів та олії на $3,3 млрд. Це 12% усього українського експорту. Україна — найбільший у світі виробник та експортер соняшникової олії.

Експортні ціни на соняшникову олію у першій половині року зросли на 22%, але з липня пішли вниз і на початку вересня знаходилися на рівні січня 2021.

 

 

Внутрішні ціни на агропродукцію

За даними Мінагрополітики, порівняно з вереснем 2020 року, закупівельні ціни на пшеницю 2-4 класів виросли у вересні поточного — на 16%. Кукурудза подорожчала — на 27%, ячмінь 3-го класу — на 22%, соняшник — на 23%, а соя — на 30%. Закупівельні ціни на гречку, порівняно з вереснем 2020, зросли на 18%.

В свою чергу, це призводить до зростання цін на продукти харчування. Так, середні ціни виробників на м'ясо великої рогатої худоби у вересні 2021 року, порівняно з аналогічною датою вересня 2020, виросли на 13%, а на свинину — на 5%. Ціни на молоко виросли на — 15%, а на вершкове масло — на 9%, курятина подорожчала на 30%, а яйця — на 46%.

Відбулося значне зростання і в сегменті круп: ячмінна крупа подорожчала на — 30%, кукурудзяна — на 25%, гречана — на 14%.

Середні ціни на соняшникову олію виросли на 70%, а на цукор — на 75%.

***

Україна завершила збирання ранніх зернових і зернобобових культур, урожай сягнув 44,8 млн тонн із загальної площі 10,2 млн га, що стало рекордним показником за всю історію країни, повідомило Міністерство аграрної політики та продовольства на сайті в п'ятницю.

Ціни імпорту в Україну

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підвищило оцінку ринкових цін на природний газ в найближчі два роки через істотне підвищення цін з початку поточного року. Як говориться в повідомленні, також перегляд прогнозу обумовлений відновленням попиту і проблемами в ланцюжках поставок.

Поточне зростання цін на газ на європейському газовому хабі TTF вище рівня $600 за тис. куб. м. в Fitch пояснюють поганими погодними умовами, стабільним скороченням постачання зрідженого газу з 2020 року і зниженням запасів в газових сховищах нижче рівня 2019-2020 років.

Висока конкуренція за скраплений газ з Азіатським і Американським регіоном не дозволить в короткостроковій перспективі наростити постачання ресурсу в Європу. Також до кінця 2021 року не варто очікувати збільшення постачання газу з боку Росії, тому що Газпром уже наростив майже до рекордних показників експорт в Європу: на 19% в січні-серпні.

Разом з тим на наступний рік прогнозується дуже значне зменшення ціни природного газу порівняно з поточним рівнем. "Ми очікуємо, що поточні проблеми збережуться і в 2022 році, але в наступному році зростання буде не таким значним, завдяки нормалізації погодних умов і збільшенню експорту Газпромом", – йдеться в повідомленні.

 

Рис. 24

 

***

Компанія Nord Stream 2 AG, що є оператором газопроводу "Північний потік-2", повідомила про завершення зварення труб газогону. У компанії сподіваються запустити газогін у експлуатацію до кінця поточного року. Для запуску газопроводу ще потрібно пройти дві сертифікації. Це сертифікація незалежного оператора "Північного потоку-2" та технічна сертифікація газопроводу.

***

Державне підприємство "Оператор газотранспортної системи (ГТС) України" заявляє, що в січні-серпні 2021 року Україна скоротила імпорт газу в 7,3 рази до 1,716 млрд куб. м порівняно з аналогічним періодом минулого року.

"У липні обсяг транспортування газу з ЄС в Україну становив майже 567 млн куб. м - це найбільший показник у 2021 році", - також сказано в повідомленні оператора.

Коментар. Невеликий обсяг імпорту газу - один з чинників стабільності гривні і більших міжнародних резервів України.

***

Транзит природного газу через українську ГТС до країн Європи в серпні склав 3,84 млрд кубометрів.

З початку року транзит газу через українську ГТС до Європи склав 29,46 млрд кубометрів, що на 5,34 млрд кубометрів або на 15,3% менше, ніж за аналогічний період минулого року.

На початку 2021 року "Газпром", відповідно до умов транзитного контракту, знизив обсяги транспортування газу українською ГТС з 180-185 млн куб. м на добу до 124 млн куб. м на добу.

 

Пенсійна реформа. Введення накопичувальної пенсійної системи.

Міністерство фінансів шукає способи запуску пенсійної реформи до 2024 року. Йдеться про накопичувальні пенсії.

Про це повідомив міністр фінансів Сергій Марченко під час Українського фінансового форуму 2021, організованого ICU, передають Українські Новини.

При цьому міністр додав, що зараз триває дискусія - в якому форматі відбудеться пенсійна реформа.

"Я особисто вважаю, що вона надасть поштовх для розвитку не тільки фондового ринку... А також для розуміння проблематики загалом суспільством, що умовний патерналізм та очікування, що хтось вирішить твої проблеми за тебе, необхідно поступово забувати і думати про те, щоб накопичувати і створювати блага для себе", - підсумував Марченко.

***

Обов'язковий рівень накопичувальної пенсійної системи в перший рік запуску акумулює близько 53-56 млрд грн, які зможуть бути інвестовані виключно в гривневі облігації через брак альтернативних інструментів з достатнім рівнем безризиковості.

"Якщо держава сприймає це як пріоритет, то ціна питання на 2023 рік, якщо буде (прийнята формула, - ред.) 1% + 1%, близько 53-56 млрд грн. Це річна сума ", - сказав Марченко.

Глава Мінфіну зазначив: "Я сумніваюся, що на той момент будуть будь-які альтернативи ОВДП з достатнім рівнем безризиковості".

***

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) констатує, що в січні-червні 2021 року активи недержавних пенсійних фондів (НПФ) збільшилися на 9,4% до 3,7 млрд гривень порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Про це йдеться в повідомленні комісії.

У державному реєстрі фінансових установ станом на 30 червня 2021 налічується 63 недержавних пенсійних фонди, з них 58 діючих, а також 19 адміністраторів таких фондів.

Загальна кількість учасників НПФ становить 888,3 тис. осіб (у 2020 році - 879,9 тис. осіб).

Станом на 30 червня адміністраторами НПФ укладено 92,4 тис. пенсійних контрактів, що на 12,8% більше порівняно з аналогічним періодом 2020 року.

Кількість вкладників станом на кінець червня становила 86,2 тис., з яких більша частина - це фізичні особи - 84,1 тис. (97,6%).

Станом на 30 червня пенсійні виплати становили 1 196,2 млн гривень, що на 16,2% більше порівняно із січнем-червнем 2020.

 

Фінансові інструменти. Інвестування українцями.

Українці з початку року перевели за кордон за допомогою е-лімітів $ 565 млн. Про це директор департаменту відкритих ринків Національного банку України Олексій Лупін повідомив в ході Українського фінансового форуму, повідомивє Інтерфакс-Україна.

"Якщо в 2019 році обсяг виведених коштів склав $ 200 млн, в 2020 році він склав $ 420 млн, то в 2021 році бачимо з початку року $ 565 млн", - розповів глава департаменту НБУ.

За словами Лупіна, самими активними в купівлі іноземних цінних паперів є фізособи. Зокрема, вони виводять за кордон три чверті від загальної суми переказів, а юрособи - 25%.

Він зазначив, що половина фізосіб направляє виведені гроші на купівлю іноземних цінних паперів, друга половина - на поповнення власних рахунків, найімовірніше, також для купівлі цінних паперів.

***

Національний банк України (НБУ) готовий пом'якшити свою позицію щодо можливості вкладення українських банків в облігації державної зовнішньої позики (єврооблігації) України, ОЗДП. Про це заступник глави НБУ Юрій Гелетій повідомив в ході Українського фінансового форуму, передає Інтерфакс-Україна.

"Скоро запропонуємо бачення, як допустити банки до ринку єврооблігацій", - сказав заступник глави НБУ. За його словами, відповідний запит є з боку банків.

Відповідаючи на питання про можливість допуску банків і на ринок євробондів українських корпоративних емітентів, Гелетій сказав: "Почнемо з ОВДП, а потім будемо інші аналізувати".

***

Міністерство фінансів готове випустити облігації з прив'язкою їх прибутковості до інфляції за умови наявності достатнього попиту на них. Про це урядовий уповноважений з питань управління боргу Юрій Буца повідомив на Українському фінансовому форумі, повідомив Інтерфакс-Україна.

"Якщо готові купити (в еквіваленті) на $1 млрд з інфляційної прив'язкою, готові подумати", - сказав Буца.

У той же час він висловив думку, що українські приватні недержавні пенсійні фонди (НПФ) і страхові компанії поки не готові сформувати такий попит. При цьому Буца зазначив, що "короткі" папери з прив'язкою до інфляції не варто випускати.

 

Економіка України

Зростання споживчих цін в Україні в річному вимірі за підсумками серпня 2021 року залишилось на рівні 10,2%, повідомила Державна служба статистики у четвер.

У серпні 2021 року порівняно з липнем 2021 споживчі ціни знизилися на 0,2%.

У серпні 2021 року порівняно з липнем 2021 базовий індекс споживчих цін змінився на 0%.

В річному вимірі зміна в серпні 2021 року склала 7,2% (в липні та червні 2021 – 7,3%).

***

Національний банк України (НБУ) прогнозує інфляцію у вересні-жовтні на рівні 10-11% із подальшим зниженням нижче ніж 10%.

Центробанк очікує зниження темпів інфляції у 2022 році до 5%.

***

У серпні 2021 індекс очікувань ділової активності (ІОДА) зріс на 2,6 базисного пункту до максимальних з 2019 року 53,4 пунктів. У серпні 2021 він становив 53,4 порівняно з 50,8 у липні, що є найвищим значенням із жовтня 2019 року.

Про це свідчать дані НБУ.

Зазначається, що бізнес у серпні поліпшив оцінки щодо економічного становища своїх підприємств на тлі сприятливої зовнішньої кон'юнктури, високого споживчого попиту, зростання бюджетних видатків на розвиток інфраструктури і пожвавлення інвестиційної діяльності.

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 5 по 25 серпня 2021 року.

В опитуванні взяли участь 322 підприємства.

***

У січні-серпні 2021 року Україна збільшила виробництво електроенергії на 6,4%, або на 6 163 млн кВт-год, до 102 559 млн кВт-год порівняно з аналогічним періодом 2020 року, свідчать дані Міністерства енергетики.

У січні-серпні 2021 року Україна збільшила споживання електроенергії з урахуванням технологічних втрат у мережах на 6,2%, або на 5 872,3 млн кВт-год, до 101 138,2 млн кВт-год.

Споживання електроенергії без урахування технологічних втрат за 8 місяців 2021 року збільшилося на 7,3%, або на 5 642,7 млн кВт-год, до 82 941,7 млн кВт-год.

За 8 місяців 2021 року теплоелектростанції (ТЕС) і теплоелектроцентралі (ТЕЦ) скоротили виробництво електроенергії на 3,4%, або на 1 072,5 млн кВт-год, до 30 148,8 млн кВт-год.

Атомні електростанції (АЕС) збільшили виробництво електроенергії на 8,1%, або на 4 143,9 млн кВт-год, до 55 279,2 млн кВт-год.

Водночас гідроелектростанції (ГЕС) та гідроакумулюючі електростанції (ГАЕС) виробили 7 539 млн кВт-год, що на 50,2%, або на 2 519,3 млн кВт-год, більше аналогічного періоду 2020 року.

Виробництво електроенергії з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в січні-серпні склало 8 492,7 млн кВт-год, що на 9,6%, або на 740,9 млн кВт-год більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Коментар. Крім іншого обсяг виробництва та споживання електроенергії опосередковано свідчать про динаміку реального ВВП країни.

***

У серпні 2021 року середньозважена ціна електроенергії на ринку "на добу наперед" (РДН) в Україні збільшилася на 53,5% до 2 034,63 гривні/МВт-год порівняно із серпнем 2020 року, і вона на 38% вище, ніж липнева ціна 2021 року.

Про це йдеться в повідомленні державного підприємства "Оператор ринку".

***

У січні-серпні 2021 року зовнішній товарообіг України збільшився на 32,6% або на $ 21,0 млрд у порівнянні з аналогічним періодом роком раніше - до $ 85,2 млрд. Про це свідчать дані Державної митної служби.

Експорт з України за цей період збільшився в річному вимірі на 35,5% - до $ 41,9 млрд, імпорт до України - на 30% - до $ 33,35 млрд.

При цьому від'ємне сальдо за вісім місяців 2021 року склало $ 1,48 млрд.

***

Обсяг виконаних будівельних робіт в Україні в січні-липні в порівнянні з відповідним періодом минулого року не змінився і склав 76,8 млрд грн. На ринку спостерігається уповільнення. Зростання галузі за підсумками першого півріччя 2021 склало 0,2%, повідомила Держслужба статистики.

У різних сегментах будівельної галузі була різноспрямована динаміка. За сім місяців обсяг будівництва житлових будинків виріс на 19,9%, тоді як нежитлових та інженерних споруд знизився відповідно на 3,9% і 4,3%.

***

У серпні 2021 року порівняно з серпнем 2020 року виробництво автотранспортних засобів в Україні збільшилася в 4,6 рази до 554 одиниць.

Легкових автомобілів протягом минулого місяця було виготовлено 479 одиниць, що майже в 13 разів більше, ніж в серпні минулого року, проте порівняно з липнем поточного року відбулося зниження на 22%.

Також в серпні було вироблено 74 автобусів, що на 11% менше, ніж у серпні 2020 року, і на 13% менше порівняно з липнем 2021 року.

Комерційних автомобілів в серпневій статистиці заявлено тільки 1 одиницю.

Всього за 8 місяців 2021 року в Україні було вироблено 5 801 автотранспортних засобів, що в 2,5 рази більше, ніж за аналогічний період минулого року.

Легкових автомобілів - 5 326 одиниць, що на 193% більше від результату січня-серпня минулого року, комерційних - 20 одиниць (- 29%), автобусів - 455 одиниць (+ 16%).

***

У серпні 2021 року порівняно з аналогічним періодом 2020 року продажі нових легкових автомобілів в Україні зросли на 22% до 8,5 тис. одиниць, повідомлення асоціації "Укравтопром".

***

У серпні 2021 року порівняно з аналогічним періодом 2020 року продажі нових комерційних автомобілів збільшилися майже на 22% до 1 350 тис. одиниць, повідомлення асоціації "Укравтопром".

Така кількість серпневих реєстрацій вантажних і спецавтомобілів стала рекордною починаючи з 2014 року.

***

У серпні 2021 року порівняно з аналогічним періодом 2020 року продажі старих імпортованих легкових автомобілів збільшилися на 56% до 51,3 тис. одиниць.

За підсумками перших 8 місяців 2021 року було продано понад 301 тис. старих автомобілів, завезених з інших країн, що на 46% більше, ніж роком раніше, і в 4,5 рази більше, ніж нових легкових авто, зареєстрованих за той же період поточного року.

У 2020 році порівняно з 2019 роком продажі старих автомобілів в Україні скоротилися на 13,4%, або на 57,4 тис. одиниць, до 353,4 тис. одиниць.

***

У червні-серпні 2021 року акціонерне товариство "Укрзалізниця" перевезло 9,1 млн пасажирів, наблизившись на 70% до показників 2019 року.

***

У серпні 2021 року авіатрафік в повітряному просторі України зріс на 74% до 29 048 рейсів порівняно з аналогічним періодом 2020 року, що становить 76% від серпневого обсягу докризового 2019 року", - йдеться в ньому.

***

У січні-серпні 2021 року міжнародний аеропорт "Бориспіль" (Київська область) збільшив пасажиропотік на 66% до 5,816 млн пасажирів порівняно з аналогічним періодом 2020 року.

У серпні 2021 року міжнародний аеропорт "Харків" збільшив пасажиропотік на 57%, або на 57,3 тис. пасажирів, до 157 тис. пасажирів порівняно з аналогічним періодом 2020 року.

 

Боротьба з коронавірусною інфекцією. Її вплив на економіку країни.

В Україні в останні дні швидкими темпами зростає захворюваність на коронавірусну інфекцію. Темп росту – близько 27%, якщо брати тиждень до тижня.

В Україні станом на ранок четверга зафіксовано 3 663 нових випадки захворювання на COVID-19, одужали 1 546 людей, 61 особа померла, повідомила прес-служба Міністерства охорони здоров'я України. За минулу добу через COVID-19 було госпіталізовано - 981 особу.

Повідомляється про можливість переведення незабаром частини областей України в «жовту зону» та уведення в ряді регіонів країни відповідних обмежень (в першу чергу на масові зібрання).

 

 

***

З початку кампанії з вакцинації в Україні зроблено понад 10 млн щеплень проти COVID-19, повідомила прес-служба Міністерства охорони здоров'я України в Telegram.

З початку прищеплювальної кампанії щеплено 5 666 019 осіб, із них отримали одну дозу - 5 666 017 осіб повністю імунізовані й отримали дві дози - 4 407 024 особи.

 

Фінансовий сектор

В липні частка непрацюючих кредитів (NPL) в банківській системі скоротилася на 0,88 процентного пункту до 36,30% порівняно з попереднім місяцем, повідомлення НБУ.

Скорочення частки проблемних кредитів відбулося за рахунок скорочення цього показника в групах банків: Приватбанк - на 0,19 п.п. до 71,16%, в банках з приватним капіталом - на 0,6 п.п. до 11,37%, в держбанках - на 0,93 п.п. до 53,63%, в іноземних банківських групах - на 0,6 п.п. до 23,65%.

***

За даними Національного банку, обсяги операцій та активів небанківських фінансових установ зростають, трансформація сектора триває.

Про це йдеться в серпневому огляді небанківського фінансового сектора, підготовленого НБУ.

За перше півріччя 2021 року фінансові компанії згенерували рекордні прибутки порівняно з відповідним періодом останніх трьох років.

В 2-му кварталі 2021 року активи страховиків незначно зросли, незважаючи на припинення діяльності низкою учасників ринку.

Валові страхові премії в більшості сегментів страхування зросли порівняно з попереднім кварталом, як і фінансовий результат ризикових страховиків.

Значно збільшився обсяг операцій фінансового лізингу.

Кредитний портфель кредитних спілок зріс за квартал на 4%, обсяги нового кредитування зросли на 11%, в тому числі споживчого - на 21%. Зростання є нерівномірним і забезпечується значною мірою найбільшими кредитними спілками.

 

Емітенти, акції яких обертаються на місцевих біржах

«Центренерго»

Міненерго запропонувало вже третій варіант фінансування закупівлі вугілля для "Центренерго"

Міністерство енергетики планує залучити кошти для закупівлі вугілля ПАТ "Центренерго" у Державного агентства резерву (Держрезерв), оскільки держбанки відмовилися кредитувати компанію. Як повідомив перший заступник міністра енергетики Юрій Власенко, мова йде про фінансування закупівлі вугілля в обсязі близько 1 млн тонн, повідомляє Інтерфакс-Україна.

"Міністерство ініціювало нараду в Мінекономіки, через прем'єр-міністра було доручення. Зараз будемо відпрацьовувати і намагатися внести відповідні зміни до держбюджету, щоб за рахунок коштів Держрезерву закупити вугілля для "Центренерго", - сказав заступник міністра.

Коментар. Відмова від фінансування компанії держбанками. Дуже симптоматично. Негативна новина для ціни цих акцій. До речі в цьому зв’язку згадується і помітний борг перед держбанками «Турбоматому».

***

Державне ПАТ "Центренерго" планувало отримати від державних банків кредит на суму близько 1 млрд грн на комерційних умовах для закупівлі вугілля для проходження опалювального періоду, раніше повідомили у Фонді держмайна України. Отримані кошти планувалось залучити на короткий період, на зворотній основі під заставу і комерційний відсоток.

Необхідність отримання кредиту в "Центренерго" пояснили дефіцитом оборотних коштів, пов'язаних з тривалими затримками у вісім-дев'ять місяців розрахунків з боку НЕК "Укренерго" за роботу на балансує ринку.

«Турбоатом»

АТ «Турбоатом» 5 жовтня 2021 дистанційно проведе нові позачергові загальні збори акціонерів з порядком денним.

1.Внесення змін до статуту Товариства шляхом викладення його у новій редакції.

2. Про визначення складу Дирекції Товариства після завершення процедури приєднання.

***

Опублікований ПРОТОКОЛ № 28/2021 позачергових загальних зборів акціонерного товариства «Турбоатом» проведених 27 серпня 2021 року. Дата підрахунку підсумків голосування на Зборах Лічильною комісією Зборів: 02 вересня 2021 року, як і дата протоколу.

Текст протоколу можна знайти за посиланнями:

http://www.spfu.gov.ua/ua/content/spf-management-povidomlennya-akcioneram.html

http://www.spfu.gov.ua/userfiles/files/%D0%9F%D1%80%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B B%20%D0%97%D0%97%D0%90%20%D0%A2%D1%83%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B0%D1%82%D0%B E%D0%BC%2027_08_2021.pdf

Результати голосування по окремим питанням.

Проект рішення з першого питання порядку денного:

«Затвердити ринкову вартість акцій Товариства (код за ЄДРПОУ 05762269), визначену суб’єктом оціночної

діяльності, обраним 20 серпня 2021 року позачерговими загальними зборами Товариства для надання послуг з

оцінки майна Товариства для визначення ринкової вартості акцій Товариства, станом на останній робочий

день, що передує дню розміщення в установленому порядку повідомлення про проведення цих позачергових

загальних зборів Товариства, - 1,95 гривень за акцію.»

Результати голосування:

кількість голосів акціонерів, які проголосували «ЗА» 318428612 - 82,55002% кількість голосів акціонерів, які проголосували «ПРОТИ» 67311611 - 17,44998% кількість голосів акціонерів, які проголосували «УТРИМАВСЯ» 0 - 0%

Проект рішення з шостого питання порядку денного:

«Приєднати до Товариства (код за ЄДРПОУ 05762269) акціонерне товариство «Завод «Електроважмаш» (код за ЄДРПОУ 00213121).» Результати голосування:

кількість голосів акціонерів, які проголосували «ЗА» 317819106 82,39201 % кількість голосів акціонерів, які проголосували «ПРОТИ» 67311611 17,44998 % кількість голосів акціонерів, які проголосували «УТРИМАВСЯ» 609506 0,15801 %

Рішення прийнято.

ВИРІШИЛИ:

Приєднати до Товариства (код за ЄДРПОУ 05762269) акціонерне товариство «Завод «Електроважмаш» (код за ЄДРПОУ 00213121).

Затвердити загальний розмір річних дивідендів за підсумками роботи Товариства за 2018 рік у розмірі - 687 847 357,45 грн., у зв’язку з приведенням у відповідність до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 року №364 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 року № 1095).

Рішення не прийнято у зв’язку з виконанням Ухвали Господарського суду Харківської області від 16 серпня 2021 року (справа № 922/3109/21)…

МХП

Зранку в четвер опубліковані фінансові результати МХП за другий квартал та перше півріччя 2021 року.

Формально результати по прибуткам дуже хороші, Рис. 26, 27. Однак інтерпретувати їх слід обережно. Причина полягає в тому, що формальна EBITDA враховує минулі витрати на сировину. Таким чином «зникає» реальна потреба в обігових коштах, яка може сильно зростати на фоні росту цін на енергоресурси і відповідно мінеральні добрива. До цього слід додати курсові різниці.

Через кілька годин після публікації звітності ціна акцій МХП зросла на Лондонській фондовій біржі на 9,5%.

Для розуміння ж реального стану справ необхідно завжди враховувати велику норму в обігових коштах МХП в силу специфіки бізнесу цієї агрокомпанії. Також слід приймати до уваги при цьому той факт, що частина обігових коштів враховується в національній валюті, частина в твердій. Це породжує вплив на чистий фінансовий результат МХП і зміни курсу гривні. Велика норма в обігових при зміні цін породжує значні розходження у формальній EBITDA та чистому прибутку і грошових потоках після змін в обігових, як по факту, так і в наступних періодах, що дуже важливо. Це також веде до дуже значних коливань у величинах грошових потоків по кварталам, Рис. 28. Формально висока EBITDA при великій зміні цін чи курсу національної валюти може не приводити до подібної зміни грошових потоків. Тож окремий аналіз грошових потоків і їх прогнозування важливі і є ключовими для оцінки реального стану речей, Рис. 29.

В квітні 2021 року рейтингове агентство Fitch прогнозували лише часткове відновлення грошових потоків МХП в 2021 році і їх повне відновлення в наступні роки. Чи слід радикально переглянути цей прогноз і окремо висновки Fitch – питання, відповіді на які потребують непростого аналізу.

Також для розуміння. В трактовці Fitch з EBITDA вираховується результат дочірніх підприємств холдингу (для консерватизму і їх максимального наближення до операційного грошового потоку). Таким чином Fitch зменшує значення EBITDA і впритул наближає його до грошового потоку до зміни в обігових. Однак, при цьому природно EBITDA в розумінні Fitch менша величини EBITDA компанії на суму результату дочірніх підприємств холдингу. Також Fitch вираховує вплив МСФЗ 16, а саме, як і одній з двох інтерпретацій самої МХП вираховує з EBITDA орендну плату при оренді землі, яка після 2018 року вважається фінансовою витратою, а не операційними витратами.

Поки не зрозуміло, наскільки будуть скориговані прогнозні фінансові показники компанії після публікації результатів за другий квартал 2021 року. Для такого аналізу необхідно провести розрахунки з урахуванням всього згаданого вище.

Ринкові коефіцієнти при поточній ціні акцій невеликі чи малі, якщо брати по відношенню до прибутків та вартості власного капіталу, однак немалі, якщо співвідносити їх з дивідендами та вільним грошовим потоком, див. таблицю нижче.

З позицій адекватності оцінки слід найбільше орієнтуватись на усереднений операційний грошовий потік після обігових (чисті грошові кошти від операцій) та вільний грошовий потік (чи потоки) на 12 місячному інтервалі, причому слід дійсно усереднювати їх за певний час з урахуванням того, що вони коливаються.

 

 

 

 

 

 

 

***

МХП очікує на рекордний показник EBITDA 600 млн доларів у 2021 році, що на 51,9% більше, ніж у 2020 році.

Про це йдеться у фінансовому звіті компанії за 1-е півріччя.

"Харківобленерго"

Державне "Харківобленерго" купило вимикачів на 69 млн гривень за завищеними вдвічі цінами, повідомив проект «Наші гроші».

Приміром, вакуумний вимикач ВВ/TEL-10-20/1000 з модулем керування на викатному елементі для встановлення в комірках типу К-104 коштує 221 тис грн/шт. Такий самий модуль у дилера коштує 110 тис грн/шт, тобто в два рази дешевше.

Вимикач для встановлення в комірках типу КВЭ-6-15 по тендерній угоді коштує майже втричі дорожче, ніж в дилера: 221 тис грн/шт проти 78 тис грн/шт.

«Харківобленерго» неодноразово закуповувало товари із завищеними на 30-40% цінами через фірми-прокладки: наприклад, влітку товариство уклало договори із створеною у 2019 році ТОВ «Індастрі Матіріалз Україна» на загальну суму 12,50 млн гривень. Різниця між тендерними і ринковими цінами на обладнання, що поставляла компанія, іноді сягала 70%.

«Харківобленерго», який належить державі та «Smart Holding (Cyprus) Ltd» Вадима Новинського, мали приватизувати. Структури Новинського вступили у конфлікт із керівництвом компанії, яке призначив Фонд держмайна, заявивши, що вони через свою непрозору політику наносять збитки компанії.

Емітенти єврооблігацій

 

Група "Метінвест"

Перше півріччя 2021 група "Метінвест", згідно з неаудованою фінансовою звітністю закінчила з чистим прибутком 2 769 млн доларів, при цьому в 1-му півріччі 2020 року група отримала збиток в розмірі 240 млн доларів.

Виручка "Метінвесту" в 1-му півріччі 2021 року порівняно з 1-м півріччям 2020 року збільшилася на 70,5%, або на 3,5 млрд доларів, до 8,47 млрд доларів, а показник EBITDA- в 5,3 рази, або на 3,08 млрд доларів, до 3 795 млн доларів.

У червні порівняно з травнем 2021 року група "Метінвест" збільшила показник EBITDA на 23,8%, або на 179 млн доларів до 931 млн доларів, збільшивши виторг на 9,8%, або на 153 млн доларів до 1 722 млн доларів.

***

Група "Метінвест" має намір виплатити 590 млн доларів дивідендів, йдеться в фінзвіті групи. 20 липня 2021 року компанія Metinvest B.V. оголосила дивіденди в цьому розмірі.

В 1-му півріччі "Метінвест" виплатив акціонерам 423 млн доларів дивідендів, за підсумками 1-го півріччя 2020 року дивіденди акціонерам не виплачувалися.

***

Українські компанії гірничо-металургійного сектора реінвестували в модернізацію і розширення виробничих потужностей понад половини зароблених за останні 10 років грошей. Таку оцінку озвучив інвестиційний аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун в інтерв'ю Uaprom.

Зокрема, сумарно за останні 10 років найбільші українські меткомпанії, такі як "Метінвест", Ferrexpo або АМКР, витратили на капвкладення від 54% до 81% зароблених грошей (операційного грошового потоку, ОГП), зазначив Хорошун. У той же час, за його розрахунками, за ті ж 10 років українські металурги витратили на дивіденди від 15% до 24% ОДП.

Частка інвестицій українських металургів щодо їх заробітку значно вище, ніж в РФ, однак слід враховувати, що росіяни після розпаду СРСР стартували з більш розвинених і більш прибуткових потужностей.

Хорошун вважає, що більші інвестиції українських металургів були б пов'язані з високими ризиками дефолту по позиковим коштам. Вартість позикового капіталу для українських компаній часто вище, ніж у конкурентів.

 

 

"ДТЕК ВДЕ"

В січні-червні 2021 року компанія "ДТЕК ВДЕ" скоротила виручку на 6,3%, або на 259 млн гривень до 3,844 млрд гривень порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Про це йдеться у фінансовому звіті компанії.

Згідно з ним, за півроку "ДТЕК ВДЕ" збільшила чистий прибуток в 5,7 рази до 2,506 млрд гривень.

EBITDA компанії в 1П 2021 року знизилася до 100,2 млн євро або на 20%. Зниження EBITDA в першому півріччі 2021 року в звіті пояснюється зниженням обсягів виробництва.

В січні-червні 2021 року компанія порівняно з аналогічним періодом 2020 року скоротила валовий прибуток на 9,3% до 2,701 млрд гривень.

До складу "ДТЕК ВДЕ" входять дочірні компанії "Вінд Пауер", що управляє Ботієвською ВЕС, компанія "Вінд Тех", що надає послуги з обслуговування вітротурбін, "Тріфановка Енержі", до складу якої входить Тріфановська СЕС і Приморська ВЕС.

 

Галузеві новини

 

 

Світові фінансові та економічні новини

 

Результати засідання ради керівників ЄЦБ

Європейський центральний банк не змінив у четвер свою грошово -кредитну політику, але вирішив уповільнити темпи викупу активів з ринків у рамках своєї програми надзвичайних купівель в умовах пандемії.

Рада керівників проголосувала за збереження відсоткової ставки за основними операціями ЄЦБ з рефінансування на рівні 0%, по маржинальні кредитній лінії на рівні 0,25% та за депозитним механізмом на рівні -0,5%.

"На основі спільної оцінки умов фінансування та прогнозу інфляції Рада Керівників вважає, що сприятливі умови фінансування можна зберегти з помірно нижчими темпами купівлі чистих активів у рамках (PEPP), ніж у попередні два квартали", - повідомив ЄЦБ у заяві.

Ринки з нетерпінням чекали останнього політичного рішення інституту Франкфурта в очікуванні неминучого згортання стимулюючих заходів часів пандемії на фоні різкого зростання інфляції та сильного економічного росту.

Керівник банку Крістін Лагард сказала, що політика «перекалібрується», а не звужується.

 

Ринок праці в США

Черговий місячний звіт по праці в США був «величезним розчаруванням», як написав один з оглядачів. Міністерство праці країни повідомило в минулу п'ятницю, що в серпні додалося лише 235 тисяч робочих місць. Економісти, опитані Dow Jones очікували цифри у 720 тисяч.

Позитивними в звіті є окремі дані, як значний перегляд уверх кількості робочих місць створених в США у два попередніх місяці порівняно з попередніми даними та більший ріст погодинної оплати праці, 4,3% в річному вимірі, порівняно з 4,0%, які очікувались.

***

Дисфункція на ринку праці США на тлі пандемії Covid-19 посилилася.

Дані, опубліковані Бюро статистики праці США у минулу середу, показали, що кількість відкритих вакансій в країні у липні зросла до нового рекорду. У звіті також зазначено постійне зростання кількості працівників, які добровільно звільняються з роботи. Це, у свою чергу, свідчило про те, що різке уповільнення найму працівників у минулому місяці відбулося через те, що роботодавці не змогли знайти працівників, а не через слабкий попит на робочу силу. Це, разом з яструбиними коментарями кількох членів FOMC, підтвердило очікування, що ФРС почне скасовувати свої стимули епохи пандемії раніше, ніж пізніше.

Обстеження вакансій і плинності кадрів Міністерства праці показало, що в липні кількість вакансій в Сполучених Штатах перевищила число безробітних більш ніж на 2 мільйони. Звіт, за яким Федеральна резервна система уважно стежить за ознаками скорочення зайнятості, показує, що відкриті позиції зросли до 10,9 мільйона в липні, що набагато вище оцінки FactSet в 9,9 мільйона і 10,2 мільйона в червні.

«Більш висока заробітна плата і разові бонуси були інструментами, які використовувались багатьма підприємствами для залучення тих, хто знаходиться в стороні, але, очевидно, цього було недостатньо», - повідомив в записці клієнтам, коментуючи звіт Пітер Боквар, директор з інвестицій Bleakley Advisory Group. «Ми, звичайно, подивимося, що принесе вересень, повернення в школу і припинення додаткових програм по допомозі з безробіття, але що ясно ... це велика потреба в більшій кількості працюючих».

Бежева книга ФРС США

Федеральна резервна система заявила в своїй останній «Бежевій книзі», що американські підприємства відчувають зростаючу інфляцію, яка посилюється через брак товарів і, ймовірно, цей ріст цін виробників перейде на споживачів у багатьох сферах.

ФРС також повідомила, що в цілому темпи зростання економіки США в період з липня по серпень, про який йдеться в звіті, «трохи знизилися до помірних» на тлі зростаючих побоювань щодо здоров'я населення.

Індекс економічних настроїв Німеччини та Єврозони ZEW

Індекс економічних настроїв Німеччини та Єврозони ZEW впав у вересні 2021 порівняно з попереднім місяцем більше, ніж очікувалося. Це, більшою мірою, було компенсовано переглядом вгору показників зростання ВВП Єврозони у другому кварталі 2021 року.

Показник економічних настроїв ZEW у Німеччині знизився до 26,5 у вересні 2021 року з 40,4 у серпні, і виявився нижче прогнозів - 30. Показник знижується четвертий місяць поспіль і у вересні став найнижчим з березня 2020 року, коли почалася коронавірусна криза.

Зростання ВВП в Єврозоні та ЄС

В другому кварталі 2021 року сезонно скоригований ВВП збільшився на 2,2% у Єврозоні та на 2,1% у ЄС порівняно з попереднім кварталом, згідно з оцінкою, опублікованою Євростатом, статистичним управлінням Європейського Союзу. У першому кварталі 2021 року ВВП в Єврозоні скоротився на 0,3%, а в ЄС на 0,1%.

Інші дані по економіці

Експорт Китаю в серпні 2021 підріс на 25,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, що перевищило очікування аналітиків зростання на 17,1% згідно з опитуванням Reuters.

Погляди на перспективи фондового ринку США в найближчий місяць-два

Багато інвесторів готуються до нестабільності на ринку акцій США та на світових фондових ринках у вересні 2021. Вересень традиційно сезонно є одним з найслабших місяців на фондових біржах в році. Коливання цін можуть повернутися на ринок акцій, вважає чимало учасників ринку, особливо якщо врахувати, що в цьому році індекс S&P 500 виріс більш ніж на 20% без жодного відкату вниз на 5% чи більше.

«Ми розглядаємо вибоїстий вересень-жовтень як завершальну стадію переходу до середини циклу», - написав у записці, надісланий інвесторам головний стратег по крос-активам банку Morgan Stanley Ендрю Шитс. «Наступні два місяці несуть надмірний ризик для зростання, політики і законодавчого порядку денного».

***

Давній відомий ринковий бик Том Лі навпаки прогнозує прибутковий період для інвесторів в акції у вересні 2021, але попереджає, що корекція на 10% може статися в жовтні.

За словами Лі, в цьому місяці S&P 500 може вирости більш ніж на 100 пунктів, що еквівалентно 2,2% росту.

Однак він попереджає, що у позитивного імпульсу є термін закінчення.

«У вересні у нас може бути дійсно сильне ралі», - сказав в минулу п'ятницю в передачі «Trading Nation» CNBC співзасновник Fundstrat Global Advisors і керівник відділу досліджень компанії. «Ми не думали, що є вікно для 10% -ної корекції на більшу частину 2021 року. Вікно, коли, на нашу думку, у вас може початися потенційно 10% -ний відкат, є жовтень».

 

-----------

вул. Сагайдачного, 25-Б, 3 поверх, тел.: 044 390 57 60

Звертаємо Вашу увагу на те, що ця інформація є власністю ТОВ «КІНТО, Лтд» та відображає бачення ситуації на фондових ринках фахівцями компанії. ТОВ «КІНТО, Лтд» не надає жодних гарантій стосовно реалізації прогнозів та рекомендацій, викладених у цьому документі, та не бере на себе відповідальності за будь-які можливі наслідки використання цієї інформації, включаючи фінансові втрати, але не обмежуючись ними. Наведену інформацію в жодному разі не можна розглядати як рекомендацію на купівлю чи продаж цінних паперів, вона призначена лише для Вашого використання. Цю інформацію ТОВ «КІНТО, Лтд» надає за власний кошт, тому ця інформація в повному обсязі та в усіх частинах є об’єктом власності, володіння, користування та розпорядження ТОВ «КІНТО, Лтд».
----------
УВАГА!
  АРІФРУ може не розділяти оціночних суджень авторів оглядів і прогнозів, не надає жодних гарантій реалізації прогнозів та рекомендацій, викладених у цьому документі, і не бере на себе відповідальності за будь-які можливі наслідки використання цієї інформації, включаючи фінансові втрати, але не обмежуючись ними. Наведену інформацію в жодному разі не можна розглядати як рекомендацію на купівлю чи продаж цінних паперів.


Теги: | Акції |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.