Ми робимо
інформацію доступною
Оновлений сервіс формування звітності SMIDA XML Reports

Огляд ринку акцій за 16 листопада


17.11.2020 20:19

Щоденний огляд ринку акцій від компанії КІНТО станом на 17.11.2020

 

На сьогодні видається є серія важливих новин для українських учасників фінансового ринку, пов’язаних з проблемами взаємовідносин України та МВФ, які загрожують самим відносинам, отриманню другого траншу МВФ та пов’язаного з ним фінансування, і все це може суттєво погіршити фінансову стабільність в Україні.

Мова йде про ряд проблемних моментів пов’язаних з недавніми рішеннями Конституційного суду, судячи з усього не сильне бажання Верховної Ради щось в цьому відношенні робити, повільне виконання взятих Україною на себе інших зобов’язань.

Більше детально про це та інше в дайджесті фінансових та економічних новин - після огляду ситуації на фінансових ринках.

З ринкової інформації варто звернути увагу на вчорашнє закриття на рекордних рівнях фондових індексів США Dow Jones та S&P 500.

Такий ріст фондових індексів США призвів до зростання цін на українські єврооблігації і зниження їх дохідності до мінімальних значень за тривалий час.

Він же сприяє стабільності та навіть посиленню курсу гривні.

Окремо, він сприяє зростанню цін місцевих українських акцій та фондового індексу Української біржі, цін акцій компаній з бізнесом переважно в Україні, акції яких представлені на закордонних біржах.

Вчорашній ріст фондових індексів США відбувся на новині біотехнологічної компанії США Moderna.

Moderna оприлюднила дані пробних досліджень, які показують, що вакцина проти коронавірусу була ефективнішою за 94%, що ще більше підвищує сподівання на різке відновлення економіки США та світової економіки.

Moderna стала другою фармацевтичною компанією в США за тиждень, яка повідомила про позитивні результати випробувань вакцини Covid-19. Вакцину вважають необхідною для викорінення пандемії.

Однак є проблема. За даними Університету Джона Хопкінса, менш ніж за тиждень у США було підтверджено понад 1 мільйон нових випадків Covid-19, і як видно з кривої (наводиться в блоці новин) кількість випадків в США продовжує стрімко зростати. Дані проекту Covid Tracking також показали, що госпіталізації, пов'язані з коронавірусом у США, зросли майже до 70 тисяч. А до вакцини ще далеко.

Це ставить під загрозу економічне відновлення в США. А значить, є суттєва загроза і для світових ринків акцій, а з ними і з цієї сторони і для українського боргового ринку і для української валюти та цін українських акцій.

Але як практично завжди по вівторкам огляд починається з короткого ілюстрованого таблицями та графікам опису того, що відбулось в сегменті акцій на місцевих біржах на минулому тижні.

ФІНАНСОВІ РИНКИ

Ринок акцій України.

Спершу огляд динаміки ринку місцевих акцій за минулий тиждень.

Дані по зміні українських та світових фондових індексів, результати торгів акціями в Україні на минулому тижні, закінчуючи цим понеділком і обсяги торгів на Українській біржі та біржі ПФТС за минулі чотири тижні, а також динаміка цін окремих «індексних» паперів відображені на Рис. 1-5.

Зміна українських та світових фондових індексів за тиждень, два тижні, місяць та з початку року.

Значення, поряд маленькі графіки.

Зміна цін окремих «індексних» паперів, і обсяги торгів на Українській біржі за минулий тиждень та обсяги торгів на УБ за минулі чотири тижні.

Зміна цін окремих «індексних» паперів, і обсяги торгів на біржі ПФТС за минулий тиждень та обсяги торгів на УБ за минулі чотири тижні.

Графік зміни цін українських індексних акцій на Українській біржі

за минулий тиждень.

Графік зміни цін українських індексних акцій на Українській біржі з початку року.

За вчора значення індексу ПФТС зросло на 0,2%.

Це після 4-х торгових днів без його змін, зменшення на зовсім незначних 0,05% та ще 5-и торгових днів без змін. І т.д. назад по часу.

Минулого дня на біржі ПФТС відбулась одна велика за обсягом як для місцевого ринку акцій в його поточному (жалюгідному) стані адресна угода з пайовими паперами Райффайзен Банк Аваль, яку імовірно біржа порахувала ринковою. Саме тому змінилось значення індексу ПФТС.

Ціна акцій Райффайзен Банк Аваль по цій угоді склала рівно 0,37 гривень за папір.

Обсяг угоди 5 мільйонів акцій або 1,85 мільйона гривень в грошовому вираженні.

Значення індексу Української біржі вчора також зросло – на 0,5%. Минулого дня індекс оновив свій недавній вже майже п’ятимісячний максимум.

Вчора на Українській біржі відбулось дві угоди з акціями, обидві по безадресним заявкам і також, як і на ПФТС, з пайовими паперами Райффайзен Банк Аваль. Результати цих угод представлені в Таблиці нижче.

Таблиця. Ціни акцій по угодам по безадресним заявкам, біржовий курс та їх зміни на Українській біржі 16.11.2020, обсяги торгів

Крім цього, минулого дня без угод на Українській біржі на 0,9% підросли котирування акцій «Центренерго», до 5,85 гривень за акцію.

Ніяких інших угод з акціями, як і інших значимих змін котирувань в сегменті акцій, крім згаданих вище, вчора на Українській біржі не було.

Борговий ринок України.

Як вже зазначалось вище, вчора ціни на українські державні єврооблігації в Німеччині в доларах США ще підросли, після їх дуже суттєвого росту раніше. І сьогодні зранку їх ціни також зростають, Рис. 6.

Дохідність ОЗДП опустилась до 9-и місячного мінімуму (з до кризового лютого 2020 року). Вчора на «дальньому» кінці кривої дохідність ОЗДП номінованих в доларах США складала 6,97-7,00%, Рис. 7.

Посилання: http://ua.cbonds.info/

та https://www.boerse-frankfurt.de/bond/xs2010030836-ukraine-republik-7-253-20-33

Однозначно, цей значний ріст та ці максимальні цінові значення були зумовлені ростом світових фондових індексів через закінчення та результати виборів в США, а також новини про вакцину від коронавірусу. Кореляція зі світовими фондовими індексами дуже велика і принципова, зумовлена фундаментальним чинником ставлення до ризиків.

Сьогодні декларовані Райффайзен Банк Аваль дохідності емітованих в гривні ОВДП і в доларах США на вторинному ринку не змінюються. Це після зниження дохідності продажу емітованих в гривні ОВДП з погашенням в 2027 році вчора на 0,50% до 11,30%. Інші декларовані Райффайзен Банк Аваль дохідності емітованих в гривні ОВДП вчора не змінились.

Подивимось, що буде завтра після сьогоднішніх первинних аукціонів Мінфіну.

Декларована дохідність продажу (з якою можна купити) «2025 рік» за даними Райффайзен Банк Аваль є максимальною і складає по пропозиціям зараз 11,80% (в піку два дні було 12,35%, раніше – 12,00%, ще раніше - 11,90%, а ще раніше – також 11,80%).

Посилання: https://www.aval.ua/promo/bonds-ovdp

Інші банки дають по пропозиціям інші дохідності, вищі купівлі, нижчі продажу з ширшим спредом. Наприклад, ПУМБ пропонує дохідності «2025 рік» 14,00% на 11,00%, ОТП серпень 2021 дохідність продажу 10,25% в порівнянні з 10,40% Райффайзен Банк Аваль.

Та слід зазначити, що в минулу п’ятницю і реальні угоди проходили на рівні декларованих РБА. Можна було придбати «2025 рік» з дохідністю 11,80%.

Валютний ринок

Курс гривні на міжбанку після суттєвого укріплення по відношенню до твердих валют добре тримається і навіть укріплюється і сьогодні по відношенню до долара США на фоні слабшання долара на світовому валютному ринку, але здає по відношенню до євро та напівсуми долар – євро через укріплення євро, Рис. 8-10.

Долар США трохи ще здав через режим «ризик увімкнути» на світових фінансових ринках.

Світові ринки акцій

Як вже зазначалось на початку огляду, вчора фондові індекси США зросли, а Dow Jones та S&P 500 закрились на рекордних рівнях, Рис 11.

Фондові індекси США в минулого дня додали: широкий фондовий індекс США S&P 500 - 1,2%, Dow Jones – 1,6%, NASDAQ – 1,8%.

Вчора акції Tesla підскочили більш ніж на 13% на позаурочних торгах після того, як було заявлено, що акції виробника електричних автомобілів приєднаються до індексу S&P 500 з 21 грудня.

Сьогодні зранку по Києву після вчорашніх рекордів ф’ючерси на фондові індекси США S&P 500 та Dow Jones знижуються, що є природнім наступного дня після нових максимумів. Зниження складає близько 0,5%.

Ф’ючерси на індекс NASDAQ навпаки додає 0,2%. Тобто, як кажуть, «ще не вечір» в максимумах фондових індексів США.

Широкий загальноєвропейський фондовий індекс STOXX 600, який вчора підріс на 1,2% і оновив свій після коронавірусний максимум, сьогодні також знижується на 0,5%, Рис 12.

Композитний доларовий індекс країн, які розвиваються, MSCI EM, вчора зріс на 1,2%, і оновив свій більш, ніж дворічний максимум. Сьогодні він знижується на 0,2%.

Така слабка негативна динаміка після росту і максимумів, вказує на дуже імовірне продовження росту і нові свіжі максимуми вже незабаром.

Графіки індексів S&P 500, Dow Jones, NASDAQ. Денні зміни.

Графік індексу STOXX 600. Денні зміни.

ФІНАНСОВІ ТА ЕКОНОМІЧНІ НОВИНИ

Українські фінансові та економічні новини.

Політика. Фінанси

Робоча група в парламенті повинна розробити три законопроекти щодо виходу з конституційної кризи, повідомила в.о. голови Верховної Ради України Олена Кондратюк. Вони стосуються: повернення електронного декларування, кримінальної відповідальності за недостовірне електронне декларування і третє - зміни, стосовно всієї системи діяльності Конституційного суду, якщо вони потрібні. Про це вона сказала в ефірі програми "Свобода слова" на телеканалі ICTV у понеділок увечері.

Вона зазначила, що "зараз немає політичної волі в парламенті проголосувати будь-який закон, щодо повернення електронного декларування, так само кримінальної відповідальності, і самої реконструкції або стосовно Конституційного суду як інституції".

За її словами, "виходячи з того, що така ситуація, яка є зараз у парламенті, ми насправді оптимізму не втрачаємо. Ми проговорили з керівництвом усіх фракцій і груп і створили робочу групу, до якої увійшли представники всіх фракцій і політичних груп, і керівники трьох комітетів", додала Кондратюк.

Коментар. Насправді, окрім іншого, питання є ще й серйозною проблемою з точки взаємовідносин України з МВФ, Євросоюзом, отримання недорого зовнішнього фінансування і фінансової стабільності в Україні.

Фінанси

Член Ради НБУ Василь Горбаль в інтерв'ю Главкому підтвердив, що в Україні обговорюють план дій в разі відсутності кредиту від Міжнародного валютного фонду.

Чи є якийсь план «Б» у НБУ у разі, якщо МВФ не дасть кредит?

Звичайно, йде обговорення. Про це пан Сологуб доповідав у робочих групах і в комітеті монетарної політики. Блок Сологуба відпрацьовує подібний варіант, усе є. Далі Кирило Шевченко має поділитися результатами робочого візиту до США.

Голова Національного банку злітав до США на переговори з МВФ. Це якось допоможе в отриманні кредиту?

Ми маємо домашнє завдання перед Нацбанком. Частина домовленостей щодо продовження співпраці з МВФ виконана. Зміни до закону про банківську діяльність опрацьовані правлінням. Зараз вони уже зареєстровані в парламенті (в рамках 18-місячної програми фінансування stand by на $5 млрд Україна взяла на себе зобов’язання внести зміни в закон про банківську діяльність, підготовлені спільно з МВФ і Світовим банком). Там достатньо об’ємний законопроект, навколо якого ще будуть дискусії.

Посилання: https://glavcom.ua/economics/finances/druk-groshey-i-obval-grivni-vasil-gorbal-pro-ostanni-zmini-v-nacbanku-718222.html

***

Делегація України в Вашингтоні, яка вела переговори з МВФ про новий кредит, не досягнула домовленостей з основним зовнішнім кредитором України. Про це в Facebook написав народний депутат Ярослав Железняк (фракція "Голос").

"Наші повернулися. Без гучних новин, грошей і навіть сигналів для ринку запозичень, що нам їх колись дадуть ", - повідомив він.

Причиною проблем з кредитуванням Железняк називає "конституційну кризу" в Україні, все голосніше звучать заяви про необхідність емісії, а також недотримання умов МВФ про обмеження розміру дефіциту бюджету.

Коментар. В цілому з останніх трьох повідомлень видно серйозні проблеми зі співробітництвом з МВФ, що має серйозно турбувати не тільки державних мужів, але й українських банкірів і учасників місцевого фінансового ринку.

***

S&P Global Ratings підтвердило довгостроковий кредитний рейтинг Києва на рівні "В" зі стабільним прогнозом, повідомляється в прес-релізі агентства.

Згідно з повідомленням, прогноз "стабільний", на думку S&P, пояснюється тим, що Київ зможе підтримувати сильні фінансові показники в період рецесії, пов'язаної з COVID-19.

Фондовий ринок

Український міжнародний фінансовий центр (УМФЦ) із внеском держави і технічною підтримкою міжнародних фінансових організацій може бути запущений восени 2023 року. Про це йдеться в презентації концепції розвитку фондового ринку України, представленої прем'єр-міністру Денису Шмигалю розробленою за участі Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, передає Інтерфакс-Україна.

"Наша цільова модель: створення повністю інтегрованого фінансового холдингу для здійснення торгів і розрахунково-клірингової діяльності під егідою УМФЦ", - зазначено в документі.

Згідно з документом, в складі УМФЦ буде універсальна біржа для обслуговування як товарних ринків (спотовий ринок електроенергії, газу та сільгосппродукції), так і ринків капіталу (облігації, акції, фінансові та товарні деривативи).

Другою основною складовою УМФЦ є фінансово-інфраструктурний холдинг, акціонерами якого виступають держава, інституційні та приватні інвестори. За задумом авторів він включає в себе центрального контрагента, центральний депозитарій і торговий репозиторій.

Відповідно до презентацією, приблизна цільова структура власності - 49% у держави, 31% у стратегічних приватних інвесторів і 20% - у міжнародних фінансових організацій.

На даний час держава контролює Національний депозитарій України і Розрахунковий центр (РЦ). Частка Нацбанку України в РЦ становить 77,7897%, а в НДУ - 25% акцій. Крупними акціонерами Нацдепозитарію є держава в особі НКЦПФР - 25%, пенсійний фонд НБУ - 10,9399%, державні "Ощадбанк" і "Укрексімбанк" - відповідно 25% "мінус" 1 акція і 9,9903%.

"Гучний старт 2024-2025 роках - первинне публічне розміщення акцій (IPO) Національного інвестиційного фонду, "Укрзалізниці", "Укрпошти", енергокомпаній, Національного аграрного фонду, інших підприємств", - зазначено в презентації.

Концепція розвитку фондового ринку в Україні була представлена 22 жовтня на нараді з обговорення питання про створення інфраструктури для розвитку фондового ринку в Україні.

Новини економіки

Падіння валового внутрішнього продукту (ВВП) України в третьому кварталі 2020 року становило 3,5% проти аналогічного періоду 2019 року, тоді як у другому кварталі спад дорівнював 11,4%, а в першому - 1,3%, таку попередню оцінку оприлюднив Держстат у понеділок. Проти другого кварталу цього року ВВП у третьому кварталі зріс (з урахуванням сезонного фактора) на 8,5%.

Інвестиції

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль вважає, що найперспективнішими сферами для інвестицій в Україні є агропромисловий комплекс, енергетика, інфраструктура та IТ - посилається на Шмигаля прес-служба уряду за результатами його участі в 17-му Віденському економічному форумі - Діалог майбутнього 2020.

Новини емітентів, акції яких торгуються на іноземних біржах з бізнесом переважно в Україні, також емітентів єврооблігацій.

У січні-вересні 2020 група компаній Milkiland збільшила чистий збиток в 2,5 рази, або на 17,6 млн євро, до 29,03 млн євро порівняно з аналогічним періодом 2019 року, фінансовий звіт групи.

Період група закінчила з негативним показником 54 тис. євро проти 226 тис. євро в січні-вересні 2019 року.

Дохід групи за 9 місяців 2020 року скоротився в 2,2 рази, або на 52,6 млн євро, до 43,98 млн євро порівняно з аналогічним періодом минулого року.

***

У січні-вересні 2020 року порівняно з аналогічним періодом 2019-го великий виробник яєчної продукції група компаній "Овостар Юніон" (Київ):

 • збільшила чистий прибуток на 44,3%, або на 1,2 млн доларів, до 3,758 млн доларів.
 • збільшила показник EBITDA на 29%, або на 1,7 млн доларів, до 7,6 млн доларів.
 • скоротила дохід на 13%, або на 9,8 млн доларів, до 67,82 млн доларів

Повідомлення компанії.

2019 рік "Овостар Юніон" закінчив з чистим збитком 20 млн доларів проти чистого прибутку 17,5 млн доларів в 2018 році.

До групи компаній "Овостар Юніон" входять, в тому числі птахофабрики "Україна" і "Ставищанська", завод яєчних продуктів "Овостар". Група виробляє і реалізує яйця під назвою "Ясенсвіт", яєчні продукти під назвою Ovostar.

Новини галузей

У жовтні 2020 порівняно з вереснем 2020 виробництво:

 • сталі зменшилось на 0,5%, або на 8 тис. тонн до 1 643 тис. тонн.
 • прокату зросло на 1,5%, або на 21 тис. тонн до 1 459 тис. тонн;
 • чавуну зросло на 5,8%, або на 94 тис. тонн до 1 710 тис. тонн.
 • валового коксу (6% вологості) зросло на 13,5%, або на 98 тис. тонн до 824 тис. тонн.

Інформація, опублікована на сайті об'єднання підприємств "Укрметалургпром".

У січні-жовтні 2020 року виробництво:

 • сталі зменшилось на 5,5%, або на 986 тис. тонн порівняно з січнем-жовтнем 2019 року до 16 977 тис. тонн;
 • прокату скоротилося на 2,4%, або на 367 тис. тонн до 15 172 тис. тонн;
 • чавуну скоротилося на 1,1%, або на 186 тис. тонн до 16 880 тис. тонн;
 • валового коксу (6% вологості) скоротилося на 6,3%, або на 539 тис. тонн до 8 006 тис. тонн.

У 2019 виробництво сталі зменшилось на 1,2% порівняно з 2018 роком до 20 848 тис. тонн, прокату скоротилося на 0,9% до 18 202 тис. тонн, чавуну скоротилося на 2,4% до 20064 тис. тонн.

***

Із загальної кількості експортовано близько 12,58 млн тонн, або 82,9%. В аналогічному періоді 2019 року частка експорту склала 83,2% (12,92 млн тонн). Експорт металопродукції в порівнянні з аналогічним періодом минулого року в натуральному вираженні скоротився на 2,7%.

Частка напівфабрикатів в експортних поставках за 10 місяців 2020 року скала 51,03%, що помітно перевищує показник періоду січень-жовтень 2019 року (47,02%). Питома вага плоского прокату в експортних поставках за 10 місяців 2020 року незначно нижче показника аналогічного періоду 2019 року (32,08% і 33,45% відповідно). Частка сортового прокату в експортних поставках за 10 місяців 2020 р помітно поступається показнику аналогічного періоду 2019 року (16,88% в 2020 р проти 19,53% в 2019 р).

За період січень-жовтень 2020 р внутрішнє споживання в Україні склало 3619,7 тис. тонн металопрокату, з яких 1027,7 тис. тонн, або 28,4%, частка імпорту. Зниження обсягів внутрішнього споживання рік до року за 10 міс. 2020 склало 6%.

Географія основних постачальників імпортного металопрокату в Україну:

СНД - 36,2%;

ЄС - 25,1%;

Азія - 21,3%.

Світові фінансові та економічні новини.

Основні новини про які згадувалось та згадується в зв’язку з подіями на світових ринках акцій та валют.

Moderna стала другою фармацевтичною компанією в США за тиждень, яка повідомила про позитивні результати випробувань вакцини Covid-19. Вакцину вважають необхідною для викорінення пандемії.

Moderna оприлюднила дані пробних досліджень, які показують, що вакцина проти коронавірусу була ефективнішою за 94%, що ще більше підвищує сподівання на різке відновлення економіки.

Це стало другим позитивним оголошенням, пов’язаним із вакциною проти коронавірусу за тиждень. Pfizer та BioNTech заявили 9 листопада, що їх кандидат на вакцину Covid-19 був більш ніж на 90% ефективним при випробовуваннях серед учасників пізнього етапу дослідження ефективності вакцини.

Новина Moderna за одну ніч збільшила ціну акцій на Уолл-стріт та на ринках в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, на якому акції здебільшого зросли на торговій сесії у вівторок. Два з трьох основних фондових індексів США, а саме Dow Jones та S&P 500 закрилися на рекордних рівнях. Dow Jones вчора також мав внутрішньоденний історичний максимум.

Але.

США намагаються стримати другу хвилю інфекцій, і розподіл вакцин не очікується найближчим часом.

За даними Університету Джона Хопкінса, менш ніж за тиждень у США було підтверджено понад 1 мільйон випадків, що в цілому становить понад 11 мільйонів. Дані проекту Covid Tracking також показали, що госпіталізації, пов'язані з коронавірусом у США, зросли майже до 70 000.

Є повернення обмежень щодо коронавірусу в деяких штатах США.

Є також занепокоєння щодо плавного переходу для обраного президента Джо Байдена компенсувало оптимізм щодо вакцини проти коронавірусу.

В Європі основна увага приділяється перспективам короткострокового відновлення економіки ЄС після того, як Угорщина та Польща заблокували прийняття урядом ЄС бюджету та фонду оздоровлення на 2021-2027 роки. Вони зробили це, оскільки закон про бюджет включає пункт, який обумовлює доступ до грошей за умови дотримання верховенства права.

ЗМІ повідомляють, що Великобританія може досягти торгової угоди з Європейським Союзом після Brexit до початку наступного тижня.

ПОВЕРТАЮЧИСЬ ДО МІСЦЕВОГО РИНКУ АКЦІЙ

Виходячи з того факту, що кореляція індексу Української біржі зі світовими фондовими індексами значно збільшилась в останній час, сьогодні скоріше слід очікувати його невеликої негативної корекції.

-----------

вул. Сагайдачного, 25-Б, 3 поверх, тел.: 044 390 57 60

Звертаємо Вашу увагу на те, що ця інформація є власністю ТОВ «КІНТО, Лтд» та відображає бачення ситуації на фондових ринках фахівцями компанії. ТОВ «КІНТО, Лтд» не надає жодних гарантій стосовно реалізації прогнозів та рекомендацій, викладених у цьому документі, та не бере на себе відповідальності за будь-які можливі наслідки використання цієї інформації, включаючи фінансові втрати, але не обмежуючись ними. Наведену інформацію в жодному разі не можна розглядати як рекомендацію на купівлю чи продаж цінних паперів, вона призначена лише для Вашого використання. Цю інформацію ТОВ «КІНТО, Лтд» надає за власний кошт, тому ця інформація в повному обсязі та в усіх частинах є об’єктом власності, володіння, користування та розпорядження ТОВ «КІНТО, Лтд».

----------
УВАГА!  АРІФРУ може не розділяти оціночних суджень авторів оглядів і прогнозів, не надає жодних гарантій реалізації прогнозів та рекомендацій, викладених у цьому документі, і не бере на себе відповідальності за будь-які можливі наслідки використання цієї інформації, включаючи фінансові втрати, але не обмежуючись ними. Наведену інформацію в жодному разі не можна розглядати як рекомендацію на купівлю чи продаж цінних паперів.


Теги: | Акції |

Важлива інформація

На сайті знаходиться програмне забезпечення для формування інформації відповідно до вимог Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів.